Po startu opatření způsobených epidemií koronaviru klesl počet výpůjček z 1500 až 2000 denně zhruba na polovinu, nyní zájem ale opět stoupá.

„Bikesharingu se ve městě opět daří. Od spuštění systému v letošním roce se do aplikace nově zaregistrovalo 7 tisíc uživatelů, takže v Ostravě jich v současnosti máme už 42 tisíc. Je pro nás příjemným překvapením, že mají takový ohlas,“ řekla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Město po dohodě se společností nextbike prodloužilo po dobu nouzového stavu bezplatnou výpůjčku z 15 na 30 minut, aby inspirovalo občany k častějšímu využívání kola jako dopravního prostředku, aby omezilo v době epidemie cestování hromadnou dopravou.

Kola s navýšenou nabídkou 30 minut zdarma byla v dubnu využita u 13 117 jízd. Délka jednotlivých projížděk je velmi podobná, průměrná ujetá vzdálenost je letos 1,3 km, loni to bylo 1,2 km.

„Podle statistik víme, že nejvyšší počet výpůjček je v obvodech Poruba, Moravská Ostrava a Přívoz a Ostravě-Jih a že každé kolo vyjede v průměru dvakrát denně. Stále jsou dezinfikována, i přesto ale doporučujeme, aby jejich uživatelé měli k dispozici vlastní rukavice. Nejvíce využívanými stanicemi jsou v Porubě Telekomunikační škola, v širším centru Forum Nová Karolina a na Jihu stanice Kotlářova,“ uvedla náměstkyně Kateřina Šebestová.

„Těší mě, že Porubané si sdílená kola doslova zamilovali. V loňském roce jsme byli obvodem, kde se půjčilo nejvíce kol a sedm z deseti nejfrekventovanějších stanic bylo právě u nás. Je vidět, že lidé mají o udržitelnou dopravu velký zájem. Systém se navíc podařilo dobře nastavit a jsem ráda, že kola využívají všechny generace,“ podotkla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Nejvíce výpůjček proběhlo v úterý 28. dubna, a to 3707, nejméně (369) jich zatím bylo v sobotu 21. března.