Spousta obalených obrazů, nábytek na jedné hromadě a všudypřítomní stěhováci. Tak to v pátek vypadalo v šestipatrové budově na rohu ulic Velké a Vojanovy v centru Ostravy. Všichni nájemci nebytových prostor, živnostníci i firmy si totiž do konce listopadu, nejpozději však do první poloviny prosince musí sbalit. Deník zjistil, že by se do tohoto objektu měla stěhovat radnice Moravské Ostravy a Přívozu.

Mluvčí centrálního městského obvodu Jana Pondělíčková potvrdila, že se o tom jedná.

„Rada našeho obvodu schválila záměr pronájmu budovy v ulici Velká a v současné době jednáme o znění nájemní smlouvy," uvedla mluvčí. Podrobnosti však komentovat nechtěla.

Pro podnikatele je to rána

Většina stávajících nájemníků z toho má ale těžkou hlavu. Jedním z nich je i Silvie Švrčková, která v budově řadu let provozovala sportovní studio S-line. Bude muset propustit až deset svých lidí. „Zpráva o vyklizení budovy mě razantně zaskočila. Do této chvíle jsem se z toho ještě nevzpamatovala. Ať dělám, co dělám, tak nejsem schopná najít adekvátní prostor. Vyčerpala jsem snad všechny možnosti. Asi to dopadne tak, že osmdesát procent aktivit, které ve studiu nabízím, budu muset zrušit. Musím kvůli tomu propustit deset lidí, kteří u mě pracovali na ičo nebo na dohodu o provedené práci," uvedla majitelka studia S-line s tím, že jedno z nabízených cvičení přesune na Nádražní ulici.

Ztráta klientů bude velká

Ztráty až padesáti procent klientů se bojí i fotografka Eva. „Měla jsem tady úplně novou smlouvu od 1. ledna 2013. Sundala jsem obložení, udělala omítky, opravila elektřinu, udělala jsem nové výlohy a polepy. Takže jsem do toho dala ze svého spoustu peněz. Od února netopí. Proto si topím elektrickými radiátory, teď mi přišel nedoplatek deset tisíc, protože mám hodiny zvlášť. Nikoho to tady ale nezajímá. Prý tu můžu být do prosince, ale mám počítat s tím, že už tady bude probíhat rekonstrukce. Teď jednám o přesun do vedlejší ulice 28. října, ale smlouvu ještě nemám. Na dům nemůžu dát ani informaci, kam se přesouváme," řekla nešťastně paní Eva.

Proč ne stará radnice?

V prvním patře budovy má své sídlo i realitní kancelář Orsa. Její majitel se o stěhování dověděl zhruba před čtrnácti dny s tím, že se mají vystěhovat do konce listopadu.

„Stěhovat se nechci, mám tady smlouvu na patnáct let. Vzhledem k tomu, že mi nabídli jiné prostory, které by nám vyhovovaly, pravděpodobně se domluvíme," řekl majitel realitní kanceláře Orsa Aleš Demel.

Doplnil, že záměr radnice nechápe. „Nerozumím tomu, proč se radnice, která chce mít své dominantní prostory, nenastěhuje do budovy bývalé radnice na Masarykově náměstí. Muzeum by přestěhovali do nějakého pavilonu na Černou louku. Mělo by to alespoň hlavu a patu. Nechápu, proč se cpou do baráku, který je energeticky náročný, špatně dispozičně řešený a lidé tady budou bloudit. Musí se to navíc celé zrekonstruovat," nastínil svou představu Aleš Demel.

Rekonstrukce budovy už začala

Podle slov předsedy představenstva akciové společnosti Trimex Office centrum, která budovu na rohu ulic Velké a Vojanovy vlastní, Roberta Švece Trimex v současné době jedná o smlouvě se zástupci radnice. „Pokud všechno klapne, mohla by se radnice přestěhovat do našich prostor ve druhé polovině roku 2014. Součástí domluvy byla také rozsáhlá rekonstrukce objektu, kterou jsme již odstartovali. Budeme vyměňovat všechna okna, doteplovat a měnit prostorové dispozice. Vše je ale v jednání a za pochodu všechno řešíme. Dohodli jsme se na klasických kancelářských standardech. Aby měli své soukromí lidé, kteří přijdou něco vyřídit, i samotní úředníci. Jaká by měla být výše nájmu pro radnici, neprozradím. Cena rekonstrukce se ale bude pohybovat v řádech desítek milionů korun," řekl Deníku Robert Švec.

Na závěr dodal, že je to poslední způsob, jak do centra přivést zpět život. „Myslím si, že pokud by se radnice nepřestěhovala, může se centrum definitivně uzavřít. Všechny domy v okolí jsou vybydlené. Podle mě je to pro Ostravu spása," doplnil předseda představenstva s tím, že se se všemi zbylými nájemníky snažila společnost domluvit. „Všem jsme nabídli nové prostory a snažili jsme se jim vyjít vstříc," uzavřel Robert Švec.