Moravskoslezský kraj Koupaliště v kraji se letos potýkají se slabou návštěvností. Provozovatelé uvádí, že minulý rok byla mnohem lepší. „Prozatím je to snad nejhorší sezona za posledních dvacet let," řekl provozovatel koupaliště v Příboře Rudolf Korčák.

S nízkým počtem návštěvníků se potýká také Aquapark Olešná. „Lidí je zhruba o čtyřicet procent méně než v loňském roce," uvedla jeho vedoucí Jana Adamczyk Vicherová. I přes to se jim jako jedněm z mála podařilo během léta dvakrát naplnit kapacitu, která činí tři tisíce lidí. To se během června a července nepovedlo ani na oblíbeném Letním koupališti Ostrava-Poruba.

Na malých koupalištích není situace jiná. „Za celé léto nás navštívilo okolo tří a půl tisíce lidí, což je opravdu málo," prozradil vedoucí bruntálského koupaliště Ladislav Blažek. A podobně jsou na tom i ve Staré Bělé, kde se po většinu dní návštěvnost pohybuje kolem pár desítek lidí za den.

O víkendech se areály tradičně zaplní více. Napomáhají tomu i polští turisté, kteří do Moravskoslezského kraje přijíždějí. Zvyklí jsou na to na hlučínské Štěrkovně, poprvé se s tím letos setkali třeba v ostravském Vodním areálu Jih.

Viníkem je počasí

Na příčinách poloprázdných areálů se všichni jednoznačně shodují. „Může za to počasí. Dopoledne je pěkně, ale odpoledne vždy přijdou bouřky, a to lidi odrazuje," vysvětlila Vicherová.

Letošní léto se ale z hlediska teplot nijak nevymyká, právě naopak je teplejší, než je zvykem. „Letošní červencová průměrná teplota v Ostravě byla 20,9 stupně, což je o desetinu procenta více, než bylo touto dobou vloni, a dokonce o tři stupně více, než je dlouhodobý průměr," uvedl Pavel Lipina, vedoucí Oddělení meteorologie a klimatologie Ostrava Českého hydrometeorologického ústavu. Také v Opavě je letošní průměrná teplota v červenci o stupeň vyšší.

Při srovnání tropických dní se dostaneme také na vyšší číslo. „Letos v červenci Ostrava prožila šest tropických dnů. V loňském roce jich bylo pět a průměrně jsou pouze tři," dodal Lipina.

Drahé vstupné?

Deníkem oslovení lidé ale v počasí problém nevidí. „Na koupaliště nechodíme, protože si to z důchodu nemůžeme dovolit," vysvětlila paní Eva, která se svou kamarádkou chodí trávit slunečné dny k břehům řeky Ostravice v centru Ostravy. Příliš vysoké je vstupné také pro dvaadvacetiletou Moniku. „Cenově dostupná je pro mě jen Šterkovna, ale také tam moc často nechodím," uvedla studentka.

Provozovatelé koupališť ale názor, že vstupné je drahé,odmítají. „Již třetí sezonu jsme nezdražili, i přesto je návštěvnost horší než v minulém roce," upozornil Pavel Dobeš, vedoucí Letního koupaliště Ostrava-Poruba.

Obliba koupání v přírodě

Lidé i tak ale stále častěji hledají levnější varianty rekreace u vody. „Koupaliště jsou možná prázdná, ale tady se to vždycky odpoledne výrazně zaplní a o víkendech je tu narváno," popsala důchodkyně Eva návštěvnost u Ostravice, ve které ovšem hygienici koupání nedoporučují. Vyhovující kvalitu vody však mají nádrže. „Voda v kraji je i nadále vhodná ke koupání a podle odebraných vzorků má ve všech sledovaných ukazatelích vyhovující kvalitu," informovala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. Hygienici v minulém týdnu odebírali vzorky z nádrží Brušperk, Baška, Olešná, Kacabaja, Větřkovice, Čerťák, Údolí mladých a z Žermanické přehrady.

Na horách je to lepší

Na nouzi o turisty si nestěžují hoteliéři v Moravskoslezských Beskydech. „Letošní sezonu hodnotíme dobře. V červenci jsme měli skoro pořád plno a v tuto chvíli máme až do 20. srpna naplněnou kapacitu," uvedla provozní hotelu Petr Bezruč v Malenovicích Věra Kovaříková a dodala, že tento rok je sezona lepší, než vloni.

„Změnili se lidé, ne počasí," říká Jaroslav Vebr

Osmapadesátiletý Jaroslav Vebr je plavčíkem již od svých osmnácti let. Doposud pracoval na čtyřech ostravských koupalištích. Během čtyřiceti let v této branži prožil šťastné i tragické okamžiky. Především ale nabyl nespočet zkušeností, které dnes může rozdávat.

„Zpočátku to pro mě byla práce, na kterou jsem balil holky. Časem se z toho stala ale čistě profese," říká Vebr, který dříve pracoval na porubském letním koupališti, v ostravském Vodním areálu Jih a na koupališti ve Staré Bělé.

„U bazénů už jsem strávil spoustu let. Tento rok si mnozí provozovatelé stěžují na špatnou sezonu, ale podle mě je léto normální," popisuje letošní rok plavčík porubského krytého bazénu. Příčinu slabých návštěvností vidí jinde. „Myslím, že se změnili lidé. Věří více meteorologům. Navíc mají ve svých telefonech různé aplikace, přes které neustále kontrolují počasí," doplňuje a stále jedním okem hlídá několik koupajících se návštěvníků.

„Někdy je to samozřejmě nuda, ale pak jsou dny, kdy je to naopak k zešílení," dodává s tím, že většina lidí je slušná, ale s mnohými se pracuje těžko, jelikož jej odmítají respektovat a poslouchat. „Někteří špatně snáší autoritu, a i když jsem na ně slušný, tak se se mnou začnou hádat. Před pár dny se mi dokonce stalo, že mě jeden pán napadl," popisuje osmapadesátiletý plavčík nedávný incident, který ale nebyl v jeho profesním životě nejhorší.

Tragická zkušenost člověka vždy zasáhne

„Můj nejtragičtější případ se stal už před mnoha lety na Vřesině. Tenkrát nám tam zemřel devítiletý chlapec. Když jsme ho vytáhli z vody, nebylo mu už pomoci, jelikož byl na dně půl hodiny," vzpomíná na tragickou událost se slzami v očích a přiznává, že taková zkušenost plavčíka velmi zasáhne. „Je to pro vás obrovská rána. V noci nespíte a celé dny přemýšlíte, co jste udělali špatně, co jste zanedbali," svěřuje se absolvent hornické průmyslovky a bývalý důlní elektrikář a technik.

Zároveň podotýká, že kdysi byla jiná doba, ve které bylo topení a infarkty v podstatě denním chlebem plavčíka. „Lidé tenkrát neuměli plavat. Ve školách nebyly kurzy a mnozí pocházeli z malých vesnic, a tak koupaliště v životě neviděli," vysvětluje příčiny. Další úskalí vidí v tom, že se dříve tak nedbalo na pitný režim, a tak lidé často kolabovali.

„V dnešní době je plavčík spíše zdravotník než záchranář. Řešíme úrazy, jako je rozbitá hlava či píchnutí včely. Vše je spíše o prevenci a dodržování pravidel," přibližuje zkušený plavčík, který všem vždy zdůrazňuje heslo: Nepodceňujte vodu.

Svou práci popisuje jako příjemnou, ale zároveň plnou odpovědnosti, nervů a strachu. „Myslím, že profese plavčíka je celkově nedoceněná. Navíc mě mrzí to, že mi chybí zpětná vazba," říká Jaroslav Vebr, který vždy zraněným návštěvníkům vtlouká do hlavy, aby se přišli ukázat, že jsou v pořádku. „Oni se ale už nikdy neobjeví, což mě dost mrzí," dodává smutně.

Dík? Jen dvakrát

Ukázat se a poděkovat přišli lidé pouze dvakrát. „Poprvé to bylo už před mnoha lety, kdy mi jeden dědeček zraněného chlapce přinesl dárek a se slzami v očích mi děkoval. Podruhé se to stalo až letos," vzpomíná a dodává, že to jsou pouze ojedinělé případy. „Nechápu to. Často rodičům zachráníte život jejich dítěte, čili to nejdůležitější, co v životě mají, a oni vám ani nepoděkují," říká Vebr, který plánuje na ostravských koupalištích strávit poslední dva roky.

„I přes všechna úskalí mám ale svou práci moc rád. Trávíte čas u vody a popovídáte si s lidmi. Plavčíka chci ale dělat jen do šedesáti let, i když, jak se říká, nikdy neříkej nikdy," ukončuje osmapadesátiletý otec a dědeček, který se nyní snaží předat plavčickou štafetu své nejmladší dceři.

MARKÉTA JARMAROVÁ