O tom, že se vyplatí přijít na prevenci, se mohlo v úterý přesvědčit pět lidí, kteří si přišli nechat vyšetřit mateřská znaménka a lékaři u nich diagnostikovali zhloubný melanom. Lékaři kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava vyšetřili v rámci Dne proti melanomu v mobilních ordinacích na sedm stovek zájemců, většinou žen. Lidé stáli v dlouhé frontě už dvě hodiny před zahájením vyšetření.

„Během dne jsme u pěti osob diagnostikovali melanom, u 18 kožní nádor bazaliom a u 23 osob byly nalezeny rizikové atypické pigmentové léze," uvedl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Pacienti přicházejí pozdě

Jak doplnil, v ambulanci pro kožní nádory a pigmentové névy s melanomovou poradnou, která je součástí kožního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) a jejíž spádovou oblastí je celý Moravskoslezský kraj, je ročně diagnostikováno zhruba 170 nově vzniklých zhoubných kožních nádorů, melanomů. Právě sem posílají odborní nebo praktičtí lékaři pacienty, u nichž mají podezření na vznik tohoto kožního nádoru, nebo pacienty, u nichž byl již melanom histologicky diagnostikován.

„Melanomy jsou zhoubné nádory vycházející z pigmentových buněk. Jsou nebezpečné především tím, že metastazují velmi časně a pacienti mnohdy přicházejí pozdě. To znamená v době, kdy už jsou nádorové buňky přítomny i v jiných orgánech a tkáních," konstatuje primářka kožního oddělení FNO Yvetta Vantuchová.

Jak vysvětlila, melanom se šíří nejprve horizontálně. Pokud pacient přijde v této počáteční fázi růstu nádoru a podstoupí operaci, je v podstatě vyléčen, protože nádorové buňky ještě nepronikly do krevních a lymfatických cév.

Nebezpečné slunce

„Není-li však léčen, začíná po určité době růst vertikálně a dochází k jeho metastatickému šíření. Přicházejí k nám pacienti, kteří s odborným vyšetřením dlouho otáleli a melanom stihl dorůst do hloubky mnoha milimetrů. Pravděpodobnost, že nádorové buňky se již rozšířily a vytvářejí metastázy, je v tom okamžiku velmi vysoká," konstatuje primářka.

Mezi laickou populací podle jejích slov stále ještě přetrvává představa, že melanomy vznikají pouze z mateřských znamének.

„Z rizikových znamének vzniká přibližně čtyřicet procent melanomů, šedesát procent vzniká na kůži, kde nikdy žádné znaménko nebylo a od počátku se jednalo o melanom," vysvětluje.

Jedním z rizikových faktorů pro vznik melanomu v dospělosti může být také to, že se člověk v dětství spálí na slunci. Proto lékaři doporučují ochranu před sluncem v podobě opalovacích krémů s ochrannými faktory a výběr vhodného oblečení, které chrání tělo před slunečními paprsky.