Už předem bylo známo, že vítat prvního muže republiky sice bude starosta Vít Slováček, ale od města prezident žádný dar nedostane. „Nenavštíví radnici ani se nesetká se samosprávou," řekla mluvčí města Dorota Havlíková. Prezidentovi tak měli předávat dary pouze zástupci tamních gymnázií, českého i polského.
Studenti českého gymnázia si pro prezidenta připravili překvapení.
„Žádné klobásky, žádná slivovice, to mu dávají všichni. Naši studenti pro pana prezidenta něco secvičili. Ale co, to je samozřejmě tajné," mlžil ještě v úterý, den před důležitou státní návštěvou, ředitel školy Tomáš Hudec.
Pohyb prezidenta Miloše Zemana po Moravskoslezském kraji jsme sledovali i dnes - ve středu 24. září.
10.39
Na příjezd prezidenta Miloše Zemana před Těšínským divadlem čekali studenti gymnázií.
Prezident je nyní už v budově. Novinářům stihl okomentovat aktuální zprávu ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.
"Nekomentuji informace Práva. Počkám na rozhodnuti Národního bezpečnostního úřadu," řekl jen v krátkosti Miloš Zeman.
Sál divadla má 377 míst. Setkání se studenty je na programu v 11.05.
10.48
Na debatu s prezidentem se přišla podívat i devatenáctiletá studentka Joanna.
"Zajímá mě hlavně ta aféra s trenkama. Je vidět, že ochranka prezidenta nefunguje, jak by měla. No a taky by mě zajímal jeho postoj k Euru," řekla dívka Deníku.
12.33
Debata se studenty skončila a prezidentova kolona včetně hlavy státu se bleskurychle přesunula do Třineckých železáren. Tady už na Miloše Zemana čekají zástupy zaměstnanců.
Na prezidenta se přišel podívat třeba čtyřiatřicetiletý Bogdan, který v železárnách pracuje jako plánovač výroby.
"Je to pro nás vzácná návštěva, takže jsem tady s kolegy a čekáme na prezidentovo vystoupení."
14.31
Generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek při příležitosti návštěvy prezidenta oznámil, že Miloš Zeman pomohl získat železárnám kontrakt na 15 miliard korun.
„Musím prozradit, že nám pan prezident, jak jsme se dozvěděli, pomohl při návštěvě Ázerbajdžánu pomohl ke kontraktu za 15 miliard," uvedl Czudek.
15.25
Téměř plné náměstí Svobody čeká na prezidenta republiky v Třinci.
17.15
Prezident Miloš Zeman při setkání se zaměstnanci hutního podniku Třinecké železárny v Třinci na Frýdecko-Místecku kritizoval Polsko, které v úterý jako jediná země z visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) hlasovalo pro zavedení kvót na rozdělení uprchlíků. Řekl, že slušný člověk dohodu neporušuje.
Připomněl, že v Polsku se nedávno změnil prezident. „Polsko je zemí s poloprezidentským systémem podobně jako Francie. Já si nejsem zcela jist, zda to byla právě osoba nového polského prezidenta, která vedla k určité změně postoje Polska," řekl Zeman.
Uvedl, že nechce používat patetických termínů, jako je zrada. „Chci pouze tvrdit, že když se země Visegrádu na něčem dohodnou, a to opakovaně, tak slušný člověk dohodu neporušuje," řekl prezident.
Polsko svůj hlas pro zavedení kvót pro rozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie odůvodňuje tím, že pro něj byla důležitější solidarita s migranty a s Evropou.
Prezident se studenty: „Krejčíř byl takový offroad 4x4 …,"
Středeční program prezidentovy návštěvy v kraji zahájilo setkání s gymnazisty v Českém Těšíně. Tamní divadlo praskalo ve švech.
V Těšínském divadle se ve středu dopoledne shromáždili studenti Českotěšínského a Polského gymnázia, kteří přišli v doprovodu svých učitelů na debatu s vzácnou návštěvou – prezidentem Milošem Zemanem. Jednou z přítomných studentek byla také devatenáctiletá gymnazistka Joanna.
„Zajímá mě hlavně ta aféra s trenkami. Je vidět, že ochranka prezidenta nefunguje, jak by měla. No a taky by mě zajímal jeho postoj k Euru," řekla Deníku dívka.
Kromě ředitelů obou gymnázií pronesl na úvod několik slov také Miloš Zeman. „Smyslem našeho setkání je diskuze a nikoliv dlouhý monolog. Studoval jsem samozřejmě historii těchto gymnázií a zjistil jsem, že jejich absolventy, mimo jiné, byli bývalý premiér Jiří Rusnok, bývalý ministr dopravy Zdeněk Žák, ale také Radovan Krejčíř.
Ptal jsem se pana ředitele, jaké měl známky a on říkal. Byl to takový offroad 4×4. Je vidět, že gymnaziální vzdělání není podmínkou vražd," řekl prezident.
Studenti sbírali odvahu, ale po první otázce se osmělili a začala se zvedat jedna ruka za druhou. Aktuální problém s uprchlickou vlnou, setrvání v Evropské unii či elektronická evidence tržeb. To je jen krátký výčet dotazů, které z úst studentů směřovaly k hlavě státu.
Jaká je prezidentova oblíbená četba se zeptal gymnazista Filip Noga. „Je to samozřejmě podmíněno věkem, ale vás zřejmě zajímá, co čtu teď a ne co jsem četl jako dítě. Teď čtu hlavně literaturu faktu, historickou literaturu a chtěl bych citovat někdy proklínaného, někdy adorovaného myslitele, který se jmenoval Karl Marx," odpověděl prezident a doplnil citát. „Jediná skutečná věda je historie."
Se studenty se nakonec rozloučil vtipem o sobě, Václavu Klausovi a Claudii Schifferové.
„Klaus a Zeman přijdou do pekla. V pekle je trůn, a na tom trůnu sedí ďábel. Jako první před ďáblův trůn předstupuje Václav Klaus. Vedle ďáblova trůnu se objeví příšerně šeredná, tlustá, špinavá a páchnoucí babice. Čtyři brady, šedivé vlasy, vrásky, 18 bradavic. A ďábel říká: Václave Klausi, máš mnoho, mnoho hříchů. Jako trest za tvoje hříchy tě odsuzuji k tomu, abys po celou dobu svého nekonečného pobytu v pekle kopuloval s touto babicí. Babice popadne Václava Klause pod pazuchu a zmizí s ním v hlubinách pekla. Pak předstoupím já. Vedle ďáblova trůnu se zjeví Claudia Schifferová a ďábel říká: Claudie Schifferová, máš mnoho, mnoho hříchů…"
V Třinci se prezident vyfotil s fanouškem
Na plném třineckém náměstí Svobody přivítala prezidenta Zemana starostka města Věra Palkovská. Po krátkém proslovu předala slovo hlavě státu. „Přijel jsem do Třince, jako do oázy úspěchu. A to se rozhodně nedá říci o každé části Moravskoslezského kraje," řekl Miloš Zeman.
Pak před lidmi poděkoval vedení Třineckých železáren, kterým věnoval prostor před návštěvou Třince.
„Vytvořilo podmínky pro mimořádně nízkou nezaměstnanost v tomto mikroregionu. Většině obyvatel tím zajistilo právo na práci s průměrnou mzdou zaměstnanců, která se pohybuje ve výši 28 tisíc korun měsíčně…," tuto větu ani nestihl dokončit.
Z davu se totiž ozvalo hlasité bučení jako nesouhlas s tím, že na průměrnou mzdu řada z nich nedosáhne. „… ale já vím, že je to průměr, že někteří mají víc, někteří mají míň, ale platí známá anekdota, že když jeden má k obědu kuře a druhý němá k obědu nic, tak se oba dva výborně naobědvali, protože měli k obědu půlku kuřete," řekl publiku statistické pravidlo.
Prezident stihl odpovědět na řadu dotazů. Jedním z těch odlehčenějších byl ten třináctiletého Davida Babilona, který našel odvahu zeptat se Miloše Zemana, zda by se s ním nevyfotil. „Pokud to nebude selfie?" odvětil a po skončení se s chlapcem a jeho kamarádkou osobně vyfotil.
„Je to zážitek, byla to taková spontánní otázka, doufám, že jsem jej neurazil, někteří lidé z hlediště mě za to kritizovali," řekl Deníku fanoušek prezidenta z Třince. Před oficiálním ukončením návštěvy města převzal prezident z rukou starostky typický dar – gorolský klobouk. Středeční program pak zakončil setkáním s lidmi v Jablunkově.
Jablunkov se dočkal návštěvy prezidenta. Poprvé v historii
Zaplněné Mariánské náměstí v Jablunkově odpoledne přivítalo nevšedního hosta. Do nejvýchodnějšího města republiky přijel prezident Miloš Zeman.
„Dobrý den, dzien dobry," pozdravila hlava státu obyvatele města, ve kterém žije silná polská menšina. „Před rokem jsem k vám poslal to nejdražší, co mám, to jest vlastní ženu. Vrátila se z Jablunkovska nadšená a říkala: Miloši, tam musíš přijet," řekl na úvod setkání prezident.
Šlo o první oficiální návštěvy hlavy státu v Jablunkově. Zeman, ještě ne v roli prezidenta, už ale v minulosti východní cíp země navštívil. „Máte tady nádherný kraj, máte tady některé chátrající kulturní památky, například starý klášter, ze kterého by se dal udělat nádherný hotel a podporovat tak domácí cestovní ruch," podotkl prezident.
Ve veřejné diskusi se ho lidé ptali například na to, co si myslí o českém školství, imigrantech, zdravotních sestrách nebo množírnách psů. Žádné incidenty se v Jablunkově řešit nemusely – prezidentovi odpůrci zůstali buď doma, nebo se neprojevovali.
Zeman mluvil také o dřívějších odchodech hutníků do důchodu, ačkoli přiznal, že na to nemá jasný názor. Nebyla ale nouze ani o úsměvné okamžiky. Třeba když jedno z dětí místo dotazu prezidenta požádalo, jestli by si s ním plácnul. Prezident s úsměvem svolil a natáhl ruku.
Jeden z diskutujících pak popřál prezidentovi k blížícím se říjnovým narozeninám. Prezident však poznamenal, že narozeniny slaví už 28. září. „Pod záminkou svátku svatého Václava byly moje narozeniny tuším již Federálním shromážděním schváleny jako státní svátek," glosoval to prezident s nadsázkou. Místní lidová kapela Jackové mu tak popřála krajovou písničkou.
Ani z Jablunkova neodjel prezident s prázdnou. Dostal medový likér, lesní včelí med, broušené skleničky i ručně vyřezávanou hůl od místního řezbáře Stanislava Baselidese, kterou ihned vyzkoušel. „Jak se rozloučit? Děkuji vám, že jste přišli. Dziekujem bardzo," zakončil prezident svou návštěvu Jablunkova a vyrazil zpátky do Ostravy.