Namísto původně plánovaných devadesáti minut spolu mluvili o situaci ve městě a především o problémech, které ho trápí a jež bez pomoci státu město nevyřeší, přes dvě hodiny. „Pan prezident bedlivě poslouchal. Mluvili jsme o ukončení těžby, restrukturalizaci regionu, a měl jsem z něj pocit, že situaci zná,“ řekl primátor Wolf.

Na přetřes se dostalo například i téma sociálního složení obyvatel, nezaměstnanosti, rozpočtového určení daní, exekucí, anebo špatného nastavení sociální pomoci ze strany státu. A zatímco politici debatovali o problémech, tajemník magistrátu Roman Nogol se ujal role průvodce a první dámu provedl prostorami zámku. „Prozradila mi, že je milovnicí historie, že v mládí v rámci brigád provázela na zámku ve Velkých Losinách,“ prozradil Deníku Nogol.

Premiér Petr Fiala v rámci výjezdního zasedání vlády spolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem zavítal i do Karlovy Studánky. 29. března 2023
Vodu z Karlovy Studánky pochválil premiér Fiala i ministr zdravotnictví

Do galerie se prezident po jednání na zámku vydal v doprovodu svých spolupracovníků pěšky a cestou přes náměstí vše sledovali lidé, kteří o jeho návštěvě věděli a přišli jej pozdravit. Přes mírné obavy, že se dočká pokřiků a nadávek, neboť se ocitl ve městě, kde více než sedmdesát procent hlasů v prezidentské volbě získal jeho protikandidát Andrej Babiš, k žádnému incidentu nedošlo.

Pavel: Praha regiony přehlíží. Vím to

V prostorách městské galerie v jednom z nově opravených historických domů mezitím na prezidenta netrpělivě čekalo 16 lidí, kteří se v Karviné pohybují a pracují v oblasti kultury, byznysu, školství anebo dalších aktivit ve městě. Tam byl prezident seznámen s tím, co vše se v Karviné v oblasti kultury, školství a inovací děje.

Pokračování dvoudenní návštěvy prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji, 29. března 2023, Důl Darkov, Karviná. Prezident Petr Pavel po vyfárání na dole Darkov.
VIDEO: Prezident v Karviné sfáral do podzemí, pak vyrazil do zámku

„Pan prezident se ptal, jak vnímáme pohled lidí z Prahy na tento region. Přiznal a zdůraznil, že z nějakých předchozích diskusí měl pocit, že se zdejší lidé domnívají, že na ně Praha zapomíná a zavrhla je. Ptal se na to, jak by on ze své pozice mohl podpořit změnu vnímání regionu v hlavním městě a Čechách obecně,“ prozradil Michael Sikora, zástupce Iniciativy Dokořán, což je spolek, který v Karviné pořádá kulturní, volnočasové a charitativní akce či provozuje kavárnu.

Podpisy i fotografování

Při závěrečném setkání s novináři prezident zopakoval, že to určitě nebyla jeho poslední návštěva v Moravskoslezském kraji a že do regionů po celé republice chce vyrážet co nejčastěji.

Minimálně hodinu před plánovaným odjezdem prezidenta z města na něj před galerií čekaly desítky lidí, s nimiž se Petr Pavel na závěr krátce pozdravil, podepsal se a s několika dětmi se vyfotil.
Na cestu k autu jej vyprovodil potlesk…