Předchozí
1 z 21
Další

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje, poslanec a místopředseda ANO:

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při fotografování pro Deník, 23. února 2022 v Ostravě.Hejtman Ivo Vondrák.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Vždy jsem preferoval a oceňoval racionální a věcné myšlení a v tom myslím, že skutečně je přednost Petra Pavla. Netvrdím, že je v tom excelentní, ale dokáže se vyjádřit i na velmi malé platformě. Považuji za velmi důležité, aby k lidem mluvil jasně a zřejmě. Co se týče vyhrocené kampaně, z pohledu Andreje Babiše to bylo jako Jekyll a Hyde. První část jeho kampaně jsem považoval za velmi zdařilou, druhá část kampaně byl přesný opak. Podle mě už to z pohledu celého marketingového týmu Andreje Babiše bylo velmi útočné a právě to podle mě rozhodlo o výsledku voleb. Přímá volba prezidenta dává každému šanci se vyjádřit. Je to však komplikovanější v tom, že jsme parlamentní demokracie, a tím je i role prezidenta velmi komplikovaná v tom, že nemá příliš mnoho kompetencí. Přímá volba prezidenta by se neměla zrušit, ostatně lidé tuto možnost vnímají pozitivně, což deklaruje i vysoká volební účast.

Ostravský primátor Tomáš Macura se k vítězství Petra Pavla pro Deník nevyjádřil. Na sociální síti Twitter okomentoval výsledek prezidentských voleb slovy: "I prohrát se musí umět. Ne každý to ale zvládne." Později sdílel i komentář stranické kolegyně Zuzany Bajgarové (její vyjádření pro Deník najdete na dalších stránkách naší ankety).

Josef Babka (KSČM), zastupitel Ostravy a MS kraje:

Josef BabkaJosef BabkaZdroj: Deník/Petr Jiříček

Novou hlavu státu jsem volil s vědomím, že ani jeden není levicovým kandidátem, a tak jsem dal na osobní hodnocení toho, který z kandidátů bude lépe vnímat potřeby občanů, mezinárodní situaci a potřeby našeho moravskoslezského regionu. A má volba nevyšla. Ve vztahu k přímé volbě mé kladné stanovisko podporuje vysoká účast občanů-voličů. Volební kampaň byla ostrá a v řadě případů nechutná i díky vyjadřování příznivců či odpůrců jednotlivých kandidátů z řad celostátních či regionálních politiků. A absolutně podle mého názoru propadla Česká televize.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Ostravy-Mariánských Hor a Huváků:

Ostravský starosta Patrik Hujdus.Patrik Hujdus.Zdroj: Archiv

Jsem rád, že vyhrál Petr Pavel a věřím, že to bude důstojný a dobrý prezident. Také proto jsem mu dal svůj hlas v obou kolech prezidentské volby. Česká republika má za sebou náročnou a velmi vyhrocenou konfrontační volební kampaň, která připomínala spíše hledání nové superstar než hlavy státu. Je dobře, že si lidé můžou svého prezidenta vybrat sami, ale v přímé volbě hrozí nebezpečí toho, že vyhraje populismus a kandidát s agresivnější rétorikou. Máme štěstí, že tentokrát zvítězil klid a rozum. Budoucímu panu prezidentovi gratuluji!

Martin Bednář (ANO), starosta Ostravy-Jihu:

Martin Bednář, starosta obvodu.Martin Bednář.Zdroj: ÚMOb Ostrava - Jih

Vítězný kandidát pro mne není překvapením. Přeji mu, aby skvěle reprezentoval ČR a všechny jeho občany. Snad se zařadí po bok jediného Prezidenta, který mi, mé rodině a moji vlasti nejméně uškodil a jehož mandát brzy skončí. Mou preferenci jsem veřejně deklaroval. Volil jsem pana A. Babiše. Osobně bych kampaň vedl méně emotivně, ale je otázkou, zda by to vedlo k vítězství a stejně velké volební účasti. Děkuji všem, kteří věnovali svůj čas a k volbám dorazili. Přímou volbu jednoznačně podporuji. Domnívám se však, že náš prezident by měl mít i větší pravomoci, neboť má vždy nejvyšší podporu voličů co do počtu.

Jan Dohnal (ODS), náměstek primátora Ostravy:

Jan Dohnal (SPOLU).Jan Dohnal (SPOLU).Zdroj: ODS

Novému prezidentovi bych chtěl vzkázat, aby zůstal takovým, jakým byl v této kampani, jakým byl doteď. Aby se držel svých hodnot, slušnosti a aby byl prezidentem všech. Ukázalo se, že většina lidí v této zemi volila dobro před zlem, slušnost před lží a arogancí. Andrej Babiš prohrál potřetí v řadě a mám naději, že je to začátek jeho konce. Naši lidé nechtějí lháře a populisty na pražském hradě, chtějí aby tento úřad získal svou prestiž, kterou ztratil během úřadování Miloše Zemana. Věřím, že se mu podaří získat sympatie i těch, kteří jej nevolili, že nás bude důstojně reprezentovat jak na domácím, tak i zahraničním poli. Věřím, že jsme si zvolili dobře.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy:

Zuzana BajgarováZuzana BajgarováZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Oceňuji, že již v úvodní řeči pan budoucí prezident zmínil, že spojují hodnoty a věřím, že ty skutečně máme většinově společné a ty překonají i obavy, která řada lidí v této době cítí. Považuje za důležité, abychom vnímali problémy a potřeby lidí a s nimi pracovali, ty řešili a to s klidem a rozvahou, kterou pan Pavel prokazoval po celou dobu kampaně, zároveň se ale na věci dívali z celospolečenského hlediska a dlouhodobosti, která je pro tyto pozice nesmírně důležitá.

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy:

Andrea HoffmannováAndrea HoffmannováZdroj: Deník/Petr Jiříček

Srdečně gratuluji Petrovi Pavlovi. Dočkali jsme se prezidenta, který bude opravdu důstojně reprezentovat naši zemi, což bude v historii přímé volby poprvé. Prezident Pavel je nositel demokratických hodnot a slušnosti a věřím, že po letech dokáže sjednotit náš národ, což bylo zjevné z jeho prvního projevu po zvolení. Přála bych si, aby i další volby provázela tak vysoká volební účast a lidé se zajímali o to, kdo vede naši zemi, naše kraje i města. Jsem pozitivní i vzhledem k volebním výsledkům v Ostravě, která moc nepřeje liberální politice, přesto zde Petr Pavel získal rekordní podporu co do srovnání s předešlými volbami. Symbolizuje to pro mne změnu v myšlení a přístupu lidí. Přímá volba prezidenta, participace občanů a otevřený společenský dialog mezi jednotlivými lidmi je ideální cestou k tomu, aby se nám v naší zemi žilo dobře.

Zuzana Ožanová (ANO), poslankyně:

Starostka Moravské Ostravy a Přívozu Zuzana Ožanová (ANO).Zuzana Ožanová (ANO).Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Mým favoritem byl Andrej Babiš. V demokratických volbách byl zvolen prezidentem pan Petr Pavel a já mu ke zvolení gratuluji. Přímá volba prezidenta bez rozšíření prezidentských pravomocí je diskutabilní, avšak vysoká volební účast je jasnou odpovědí, zda u přímé volby prezidenta setrvat – ANO. Hlavními vítězi těchto voleb jsou voliči. Demokracie potřebuje aktivní občany a voliče. Přeji nám všem vysokou volební účast i u dalších voleb.

Lukáš Semerák (Ostravak), zastupitel Ostravy:

Lukáš SemerákLukáš SemerákZdroj: Deník/Petr Jiříček

Zcela upřímně se stydím, že po 33 letech bude v čele státu znovu komunista. Tuto skutečnost považuji za selhání politických stran a chci věřit, že tomu tak je opravdu naposledy. Netušil jsem, jak široce je naše hnutí rozkročené, za odpověď v minulé anketě jsem dostal za uši, proto si své rozhodnutí ve druhém kole nechám pro sebe. Volba mezi dvěma špatnými kandidáty s sebou přinesla nebývale vyhrocenou kampaň, která ještě více polarizovala už tak rozdělenou společnost. My Češi máme problém s tím, že často nevíme, co chceme. Nepřímá volba skončila velkou ostudou, proto jsme přešli na volbu přímou. Byť na ni nyní žehráme, nemůžeme se otáčet jako korouhev ve větru a měli bychom u ní zůstat.

Primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD):

Primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).Jan Wolf.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Pevně věřím, že pan Pavel bude dobrým reprezentantem naší země a povede nás tím správným směrem. Koho jsem volil? To neprozradím, s dovolením bych si to nechal pro sebe. Pokud jde o kampaň, myslím, že byla dost vyhrocená, ostatně jak jsme tomu byli svědky i v těch předchozích prezidentských volbách. Když se ptáte na přímou prezidentskou volbu, myslím, že má své výhody i nevýhody. Za výhodu můžeme považovat určitou nezávislost prezidenta na Poslanecké sněmovně a Senátu a to, že lidé mají možnost přímo rozhodnout u tom, kdo povede jejich zemi. Je to velmi silný demokratický způsob výběru hlavy státu. Jako nevýhodu můžeme spatřovat právě divoké předvolební kampaně, fake news a šíření nepravdivých, zavádějících výroků, které štěpí naší společnost.

Zdeněk Matušek, lékař, senátor za ANO, Třinec:

Zdeněk Matušek.Zdeněk Matušek.Zdroj: ČTK

Myslím, že volby dopadly podle očekávání, ostatně takový výsledek naznačovaly i průzkumy. Osobně pana Pavla neznám, ale myslím, že bude novou funkci zastávat důstojně a bude dobrým prezidentem. Jak jsem volil já, ale neprozradím. Pokud jde o předvolební prezidentskou kampaň, musím říct, že se mi moc nelíbila. Myslím, že jsme všichni rádi, že už volby skončily.
Vždy jsem byl zastáncem přímě volby prezidenta, ale jak ukazuje praxe, už minulé volby byly z mého pohledu „na hraně“. No a letos to bylo „za hranou“ a myslím, že by nebylo od věci otevřít otázku, zda se nevrátit k nepřímé volbě.

Radek Podstawka, náměstek hejtmana pro dopravu (ANO), Karviná:

Radek Podstawka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu.Radek Podstawka.Zdroj: Se souhlasem Radka Podstawky

Pan Pavel je vítěz demokratických voleb a já doufám, že nám neudělá ostudu. Co mě osobně na letošních volbách těší, je vysoká účast. Volba je tajná, tudíž nebudu říkat, jak jsem volil. Pokud jde o kampaně, všichni se určitě shodneme, že byly vyhrocené a mě osobně se moc se nelíbily. Ukázalo se, že kampaně dělaly PR týmy a to, co jsme mohli vidět, je toho důsledek. V otázce přímé volby si myslím, že je správná. O hlavě státu by podle mě měli mít možnost rozhodovat občané.

Zuzana Klusová, zastupitelka Moravskoslezského kraje za Piráty, Karviná:

Zuzana Klusová, Piráti. (srpen 2022)Zuzana Klusová.Zdroj: Piráti

Já jsem z výsledků voleb nadšená. Poprvé v životě zvítězil ten, koho jsem volila. Jsem plná emocí a doufám, že nový prezident má očekávání nezklame. Předvolební kampaň? Za mě to byl vrchol toho, kudy by se politický marketing neměl ubírat. Myslím, že mohu hodnotit, protože jsem z oboru. I díky tomu mnozí vnímají Babiše jako obchodníka se strachem a podle mě je velký úspěch, že naše společnost na jeho populistické výroky až tak neslyšela a byla na to připravená. Ta míra lží a dezinformací byla tak extrémní, že to bylo moc i na ty, kteří to zprvu přehlíželi. Je třeba lidi učit, jak se v těch kampaních orientovat. Prezidentskou volbu hodnotím pozitivně. I když její nevýhodou je, že někdy nemusí věci dopadnout, jak chceme. Na druhé straně je to nástroj, jak učit lidi zodpovědnými za to, koho si zvolí.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sport, kulturu a školství (SPOLU), Český Těšín:

Stanislav Folwarczny (SPOLU).Stanislav Folwarczny.Zdroj: SPOLU

Petra Pavla jsem volil a doufám, že bude lidi sjednocovat a ne rozdělovat. Kampaň byla velmi tvrdá, řekl bych až přes čáru. Na druhé straně, předvolební kampaně bývají nekompromisní a tvrdé. Pokud jde o přímou volbu, nevím, co je horší. Jestli vyhrocená kampaň, nebo volba v duelu Klaus vs. Švejnar v roce 2008. To volili poslanci a senátoři a také to bylo vyhrocené, hrála se spousta zákulisích her. Já bych zůstal u přímé volby.

Věra Palkovská, třinecká primátorka:

Primátorka Třince Věra Palkovská.Primátorka Třince Věra Palkovská.Zdroj: Deník/Petr Jiříček

Kampaň byla především mezi 1. a 2. kolem tvrdá, útočná a plná dezinformací. Já osobně jsem referovala Petra Pavla. A přeji mu, aby prezidentský úřad vykonával slušně, důstojně a zodpovědně v souladu s Ústavou ČR. Příkop v rozdělené společnosti překlene, pokud bude nadstranický, bude respektovat i občany s odlišným názorem a bude příkladem a vzorem, takovým jakým byl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Jiří Carbol, křesťansko-demokratický poslanec:

Starosta obce Dobrá Jiří Carbol.Jiří Carbol.Zdroj: Deník/Jan Smekal

Já ten průběh voleb hodnotím kladně, hlavně proto, že nedošlo k žádným násilnostem. Kampaň byla dost vyostřená a nejvíce před druhým kolem. V obou jsem preferoval Petra Pavla a podporoval jsem ho také veřejně na sociálních sítích. Chtěl bych mu vzkázat, ať nikdy nezapomene na své předvolební sliby a je prezidentem,
který naslouchá všem občanům České republiky.

Poslanec Michal Ratiborský (ANO), Krnov:

Michal Ratiborský.Michal Ratiborský.Zdroj: Deník/Gabriela Mathiasová

Voliči rozhodli jak chtěli. Vysoká volební účast potvrdila, že si vážíme demokracie. Výhra Petra Pavla sice byla přesvědčivá, ale také kolem 2,5 milionu hlasů pro Andreje Babiše vypovídá o výrazné podpoře ze strany voličů. Už se asi nedozvíme, nakolik volby ovlivnila vyhrocená kampaň. Musím zdůraznit, že byla vyhrocená z obou voličských táborů. Bohužel byla také špinavá. Posílání nábojnice nebo falešné parte, to je zatím to nejhorší, co jsme dosud zažili v historii přímé volby prezidenta. Tyto excesy nejsou dílem žádného z kandidátů, ale někoho neznámého z řad jejich podporovatelů nebo odpůrců.

Ivana Váňová, senátorka Parlamentu ČR za obvod Nový Jičín:

Ivana Váňová.Ivana Váňová.Zdroj: KDU ČSL

Pan Petr Pavel měl v kampani heslo Vraťme Česku řád a klid. A tak věřím, že to pan Petr Pavel neměl jen jako předvolební heslo, ale že je člověkem, který dokáže tyto hodnoty naplnit. Volila jsem pana Petra Pavla. Vnímám ho jako člověka, který je schopen jednat nejen s vrcholnými politiky, ale bude se snažit spojovat celou společnost. Kampaň Petra Pavla na mě působila důvěryhodně, byla vedena slušným způsobem, naopak lživá kampaň Andreje Babiše pro mě byla nepochopitelná, protože si dokáži udělat úsudek, zda kandidát mluví pravdu nebo ne. A žiji v České republice, takže jsme mnohokrát během prezidentské kampaně zaregistrovala, jak se pan Andrej Babiš do svých lží zamotává. Takto by kampaň rozhodně neměla být vedena.

Jakub Janda, poslanec Parlamentu ČR za okres Nový Jičín:

Jakub Janda.Jakub Janda.Zdroj: ODS

Spokojený jsem, i když přiznávám, že v 1. kole jsme generála Pavla nevolil, v tom druhém už ano. Jsem rád, že konečně kandidát, kterého jsem volil ve druhém kole, se stal prezidentem – po těch dvou předchozích volbách. Už v debatách, kdy stál proti Andreji Babišovi se ukazovalo, že Petr Pavel je velice rozvážný člověk, že přemýšlí, nestřílí od pasu. Občas, samozřejmě, také zajel do osobní roviny, ale ne tak moc jako jeho protikandidát. Jak už jsem řekl – Petra Pavla. Nebylo určitě nic překvapivého, že prezidentská kampaň byla tak vyhrocená. A já jsem opravdu rád, že už to skončilo, protože už to šlo hodně do osobních rovin, vyhrožování Andreji Babišovi a poté když se objevilo, že generál Pavel umřel, což on musel na sítích dementovat, to už bylo daleko za hranicí veškeré lidské slušnosti

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí:

Ministr financí Zbyněk StanjuraZbyněk StanjuraZdroj: Deník/Martin Divíšek

Blahopřeji Petru Pavlovi ke zvolení českým prezidentem. Oceňuji jeho velký podíl na vznikající hezké tradici: třetí porážka Andreje Babiše a jeho ANO v celostátních volbách za sebou: 2021 sněmovní volby, 2022 senátní volby, 2023 prezidentské volby. Pojďme to oslavit!.