Hlasovat pro svého favorita mohli lidé do 14 hodin a již vpodvečer se dozvíme, zda některý z osmi kandidátů „roztrhá“ předvolební průzkumy a nadpoloviční většinou všech hlasů si podmaní tuzemské voliče už tento víkend, nebo zda se naplní očekávaný scénář a volba prezidenta půjde do 2. kola, které se uskuteční 27. a 28. ledna.

První kolo prezidentských voleb odstartovalo úderem 14. hodiny, byť už s předstihem odvolili na drive-in stanovištích lidé v karanténě.

Volební účast v Moravskoslezském kraji se v pátek večer pohybovala v desítkách procent. Třeba v Karviná byla účast vyšší než před pěti lety, k urnám dorazilo 53 procent oprávněných voličů.

Sledujte s námi také sčítání hlasů v on-line reportáži na webu Deníku. Podrobné informace k prezidentským volbám v Moravskoslezském kraji přineseme také v pondělním speciálním tištěném vydání.

K TÉMATU
Aktuální informace pro vás máme v prezidentském speciálu Deníku.
Stále nejste rozhodnutí? Odpovědi kandidátů na aktuální témata najdete ZDE.
Jak volit? Nabízíme manuál

Ohlédnutí

Před pěti lety to v celém 1. kole bylo v regionu 56,75 procenta voličů, nižší účast byla tehdy už jen v Karlovarském a Ústeckém kraji. Přesto šlo napříč jednotlivými typy voleb procentuálně o jednu z nejvyšších účastí v Moravskoslezském kraji za poslední roky. Nakonec vítězný Miloš Zeman získal v kraji v 1. kole přes 49 procent hlasů, Jiří Drahoš lehce nad 24 procent.