Centrum města sužuje vleklý problém. S úbytkem lidí se toto místo stalo nevýhodné i pro řadu obchodníků, kteří mají často problém se uživit. Podle majitele obchodní sítě Sfinga Klenoty Michala Zemka je důležité především to, co obchodník nabízí.

„Mám velice specifický sortiment, takže na tom, kde prodávám, nezáleží. Odchodem do některého z velkých obchodních center bych akorát vynaložil náklady na přesun a zákazníků by nepřibylo," říká majitel obchodu sídlícího v obchodním centru Lasu na Masarykově náměstí.

Právě Laso je v ostravském centru jedním z posledních obchodních domů s bohatou historií, který se ve velké konkurenci nových obchodních komplexů stále drží.

Historie OC Laso Laso je moderně zrekonstruovaný obchodní dům Prior, který tvoří historii ostravského centra, kde ve své tehdejší podobě stál dlouhá léta. Celkovou rekonstrukcí objekt prošel před deseti lety, kdy dostal novou moderní fasádu a zdvojnásobila se prodejní plocha na deset tisíc m2. Vybudováno bylo také podzemní parkoviště s téměř 70 parkovacími místy.

 V posledních letech se ale také z něj řada obchodníků vystěhovala a nyní je zde zavřených hned osm prodejních jednotek včetně prostoru po pobočce České Spořitelny.

Řada dalších obchodů se stěhuje v rámci budovy, kde využívá uvolněné větší prostory po bývalých nájemcích.

Vysoký nájem, málo lidí

„Prodejnu jsme přestěhovali do Vítkovic, protože nové vedení obchodního centra nám u končící smlouvy zrušilo slevu z nájmu a ten nový byl neadekvátně vysoký. Dalším důvodem vystěhování bylo poloprázdné podlaží, kde jen okolo nás byly tři prázdné prodejny a lidí tam logicky chodilo málo," konstatuje obchodní zástupkyně společnosti FULLsport, která prostory Lasa opustila na konci srpna loňského roku.

Klesající zájem o centrální prostory města jako důvod k vystěhování uvádí také Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny, která sídlila v přízemí.

„Důvodem přesunu naší pobočky do nedalekého Nová Karolina Parku byl klesající počet klientů, kteří do pobočky chodili. S otevřením obchodního centra Nová Karolina se pomyslné centrum Ostravy přesunulo právě tam, a proto postupně docházelo k poklesu návštěvnosti pobočky i celého obchodního centra," říká Klára Pačesová s tím, že aktuálně je v jednání znovuotevření naopak v Lasu hojně využívané samoobslužné zóny s nepřetržitým přístupem.

Po zimě návrat

Netradičně situaci řeší Šárka Albrechtová, majitelka oděvní firmy a&aa Albrecht.

„V Lasu jsem byla rok a čtvrt a koncem roku mi dobíhala nájemní smlouva. Na zimu, kdy lidé téměř nechodí, nemělo smysl platit nájem, takže jsem prodejnu dočasně zavřela a dohodla se na březnovém návratu," říká majitelka s tím, že úplně končit nehodlá.

V anonymitě si přála zůstat prodavačka, která hlavní důvod mizících obchodů vidí v tom, že město nedokáže do centra přilákat lidi.

„Povolením výstavby Karoliny centrum zabili. Alespoň v budovách, které má ve vlastnictví, by mělo snížit nájem a přilákat do centra obchodníky i život," nabádá prodavačka.

Karolinu coby hlavní důvod odchodu obchodníků vidí také manažerka OC Laso Lucie Řepková. Že by ale na Laso čekala temná budoucnost, odmítá.

„Od otevření Karoliny uplynulo přibližně pět let a Laso se stále drží. Naopak očekávám, že po té prvotní vlně se obchodníci a s nimi i zákazníci začnou do centra zase vracet. Situace tu pro ně není tak černá, jak se říká," myslí si Lucie Řepková. Podle ní se Lasu bude dařit, a to i díky prodejně potravin Billa, která je v historickém centru města jediným supermarketem a prosperuje.

Proti proudu

Ne všichni obchodníci ale historickou část Ostravy opouštějí. K 1. únoru naopak dvě společnosti o několik ulic přesunuly svá sídla a nově sídlí v úplném centru města.

„Prodejnu jsme měli už v Tyršově ulici, kde o naše zboží byl zájem, ale tady je to přece jen frekventovanější, takže věříme, že zájem ještě poroste," říká Petra Kubíčková, vedoucí prodejny designového obchodu s netradičním zbožím, která se přesunula na Jiráskovo náměstí. Moderní a větší prostory si pochvaluje také prodavačka z TV Products, obchodu s elektronikou, jenž se od Sýkorova mostu přesunul do Zámecké ulice.