Nikoliv však zpět do pekárny v Ostravě-Martinově, nýbrž jako dělník do výrobny v Praze.

A „vztahy" s již bývalým zaměstnavatelem začal řešit prostřednictvím právníků. Deníku exkluzivně poskytl svou verzi události.

„Pracoval jsem v pekárně Hruška na nočních směnách. Dělal jsem bednáře, tedy manipulanta s přepravkami na pečivo, obsluhu pásů s hotovými výrobky, nakládal palety do aut a taky vsázel do pece," popsal dvaačtyřicetiletý muž své úkoly ve zkušební době, kterou započal letos 9. srpna. Pracovní zařazení znělo obsluha strojů a zařízení.

V neděli 25. září před půl jedenáctou v noci opět chystal prázdné přepravky pro další várku pečiva. „Přišla za mnou mistrová, abych šel na vsázku briošek, myslím, že do pece číslo 2. Odmítl jsem, chtěl jsem dodělat nejprve svou práci. A potom, měl jsem takové divné tušení, že bych tam neměl chodit. Něco viselo ve vzduchu," vzpomínal Smělík.

Nakonec však nadřízenou poslechl a s kolegyní Věrkou sázeli do pece.

„Pak jsme ucítili plyn a hlásili to dalšímu mistrovi. Odbyl nás, že je to z venku, ať pokračujeme. Naráz z ničeho nic první výbuch, takový střední, začala houkat siréna. Z plynového kotle, kterým se vytápěly pece, vyšlehly tak sedmimetrové plameny. Vzápětí přišla druhá rána, kotel i potrubí se roztrhaly pár metrů ode mne. Létalo sklo, viděl jsem padat část střechy. Zasáhla mne tlaková vlna plná prachu, střepů a uhlíků," líčil hrůzný zážitek. A jedním dechem poděkoval spolupracovnici Růženě, která ho za asistence hasiče vytáhla ven. To byl ještě při vědomí, omdlel až v sanitce cestou na popáleninové centrum porubské fakultní nemocnice.

Z nemocnice Smělíka propustili do čtyřiadvaceti hodin.

„Měl jsem popálený a poleptaný obličej. O zrak jsem naštěstí nepřišel," uvedl s tím, že od tehdejšího zaměstnavatele se dočkal zvláštní reakce. Ke 12. říjnu s ním společnost Hruška ukončila pracovní poměr ve zkušební době. „To jsem měl stále nemocenskou! Teď po Hrušce požaduji odškodnění za újmu, kterou jsem v práci utrpěl. Oslovil jsem kvůli tomu právníky," zakončil bývalý pekař.

K TÉMATU

Hruška vysvětlila propuštění i bolestné Karel Hruzík jako jednatel společnosti Pekárna Hruška potvrdil, že Roman Smělík byl přijat na zkušební dobu. „Během ní se bohužel neosvědčil a byli jsme nuceni dát přednost jiným," vysvětlil s tím, že je mu samozřejmě velmi líto zranění, které dotyčný na směně při požáru utrpěl. „My se jako Pekárna Hruška postaráme o to, aby byl řádně odškodněn v rámci zákonného pojištění. Poskytneme mu podporu i konzultaci s personálním oddělením pro vyřízení všech náležitostí týkajících se odškodnění. Snažíme se tu situaci řešit ku prospěchu každého. Věřím, že pan Smělík nebude nijak krácen na svých právech," dodal. Firma podle něj každopádně nemá doklady o ukončení pracovní neschopnosti zraněného.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: Hruška pekaře nepropustí, počítá s obnovením výroby

Zkáza v pekárně Hruška způsobila problémy se zásobováním pečivem

Ohnivý přelom týdne: hořela pekárna, nákupní centrum i rodinný dům