Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh agenta Jaromíra Glace

Příběh disidenta Jaromíra Glace začal v sedmdesátých letech, kdy byli zatčeni a souzeni členové ostravského divadélka Waterloo za to, že hráli perziflující muzikál nazvaný Syn pluku. Autory byli Petr Podhrázský a Josef Frais, hudbu složil Eduard Schiffauer.

17.11.2014 4
SDÍLEJ:

Ukázka fiktivního svazku agenta vedeného v archivu ministerstva vnitra v Pardubicích, kde jsou uloženy svazky o občanech, které vedla komunistická Státní bezpečnost (StB).Foto: ČTK/Mlejnková Alexandra

Když Petr Podhrázský a další z protagonistů muzikálu Ivan Binar vyšli v roce 1977 z vězení, připojil se k nim jejich kamarád Jaromír Glac. Všichni pak společně podepsali Chartu 77.

Jenže ostravská StB přinutila Pohrázského a Binara k emigraci a dvaadvacetiletý Jaromír Glac zůstal v Ostravě sám. A na tohoto osamoceného signatáře se StB zaměřila a sledovala ho na každém kroku. V osmdesátých letech patřil Glac k nejvýznamnějším disidentům regionu, úzce se spřátelil s Jaromírem Šavrdou nebo Tomášem Hradílkem.

Byl velmi bystrý, spolehlivý a nejlépe ze všech ovládal konspirační metody. Znal se v disentu s každým. Měl přehled o lidech, kteří tiskli a rozšiřovali samizdaty nebo letáky, pořádali nepovolené koncerty, věděl o všech „dírách v hranicích", kterými se do republiky dostávaly ze zahraničí knihy nebo časopisy. Původně měl být mluvčím Charty 77 on a nikoliv Tomáš Hradílek. Kdy a jak byl Jaromír Glac StB naverbován, neprozradil ani on, jisté ale je, že na své přátele-chartisty prozrazoval i nejmenší podrobnosti, například předával „řídícímu orgánovi" zápisy ze schůzek chartistů v bytě Dolores Šavrdové.

Po 17. listopadu byl Glac spoluzakladatelem krajského Občanského fóra v Ostravě, poté byl kooptován do Federálního shromáždění. Když se ale zjistilo, že byl nejcennějším ostravským spolupracovníkem StB, musel z politiky odejít. Bránil se tím, že byl „pouze" dvojitým agentem, pro Chartu 77 údajně pracoval víc. A ještě něco: jeho přítel Petr Podhrázský, který musel opustit republiku, spolupracoval s StB také a donášel na své přátele-emigranty v Rakousku, nezlomili pouze Ivana Binara. Když se Tomáš Hradílek o skryté roli svého přítele Glace dověděl ve středisku Občanského fóra v ostravské Zahradní ulici, musel se posadit na schody a měl v očích slzy. Kvůli tomuto agentovi skončili mnozí chartisté ve vězení, jako třeba právě Hradílek. Šavrda na následky věznění zemřel.

Autor: Boleslav Navrátil

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý
23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Veřejné diskuze v bílovecké knihovně se zúčastnila asi třicítka zájemců.
9

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení