Ostrava Nejdřív celá desetiletí chátrala jako rozestavěný skelet, nikdy nerealizované sídlo komunistů. Poté se budovu naproti domu kultury v ulici 28. října zavázala dokončit společnost Red House Development, nakonec Smart Innovation Center. Jedna i druhá ale měly problémy s dodržováním smluvních termínů.

Až nyní je příběh, zdá se, u konce. V někdejším skeletu probíhá kolaudační řízení a brzy jej, pokud se i v této fázi neobjeví komplikace, bude možné využívat k novým účelům.

PENÁLE PĚT MILIONŮ

„Řízení není nikterak časově omezené, ale už proběhly první prohlídky objektu,“ říká jednatel Smart Innovation Center (SIC) Michal Burian.

Firma však musela městu zaplatit pětimilionovou pokutu za to, že nedokázala budovu dostavět ve smluvním termínu do konce loňského roku.

Tisková mluvčí města Andrea Vojkovská přijetí částky na účet města potvrdila. A dodala, že SIC požádal město o odpuštění dalších sankčních nároků. Pětimilionová sankce se totiž vztahovala i na každý následující měsíc, kdy budova nebude dokončena. „V současné době město ověřuje důvodnost žádosti společnosti a prověřuje skutečný stav dostavby skeletu,“ sdělila mluvčí, podle níž budou o žádosti SIC v březnu rozhodovat ostravští zastupitelé.

JAKÉ BUDE VYUŽITÍ?

Žádné další sankce, vyjma ty k projednání, už ale firmě naskakovat nebudou. „Nebyli jsme vázáni koncem kolaudačního řízení, ale jeho začátkem,“ říká Michal Burian, jenž diskutované částky nechce blíže komentovat.

Potvrdil však, že na plánovaném využití budovy se nic nezměnilo. V objektu A, tedy světlé části blíž k ulici 28. října, bude vědecko-technologický park se zaměřením na moderní technologie, v podstatě vlajková loď projektu smart city v celé zemi.

„Půjde o jakési centrum, kde se budou sdružovat firmy zabývající se těmito technologiemi,“ vysvětlil už dříve Deníku Michal Burian.

V menší části B za hlavní budovou se počítá s obchodními prostory, zdravotnickými zařízeními nebo kavárnou, o přesných nájemcích se ale ještě bude jednat. „Budou tohoto charakteru. Využití ostatně nesmí být v rozporu se stavebním povolením a podmínkami města. Ty například výslovně zakazují hernu nebo ubytovnu,“ dodal Michal Burian.

Trampolínové centrum v Ostravě.
Provozovatelé atrakcí: Vždycky poznáme, když mají děti prázdniny