Nový majitel chátrajícího Módního domu Ostravica-Textilia se včera sešel s památkáři, zástupci stavebního úřadu a místostarostkou centrálního městského obvodu. Setkání inicioval zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, který si do Ostravy přijel prohlédnout, v jakém stavu se objekt v současnosti nachází. Nikos Boboras, jednatel společnosti RME Czech, která se v dubnu stala novým majitelem chátrajícího tria budov, ještě nemá jasno, jak se o budovu postará. „Připadají v úvahu dvě východiska, buď objekt prodáme městu, nebo budeme jednat s potenciálními investory o zřízení nějakých veřejných prostor. Každopádně chci zabránit dalšímu vylidňování centra města," uvedl Nikos Boboras s tím, že s primátorem Petrem Kajnarem se už sice krátce sešel, ale ten mu sdělil, že do komunálních voleb nemůže nic přislíbit.

„Uvítám, když se zapojí i radnice a poradí mi, jak by se budova dala využít, protože nejsem místní a neznám přesnou situaci ve městě. Doslechl jsem se, že se například hledají prostory pro stěhování radnice Moravské Ostravy a Přívozu nebo místo, kam přemístit vědeckou knihovnu," dodal jednatel společnosti RME Czech, který pochází z Hovorčovic u Prahy.

Jeho tvrzení však částečně vyvrátila místostarostka centrálního městského obvodu Petra Bernfeldová.

„Dokážu si představit, že by dům mohl být využit jako administrativní budova, ale ne jako radnice centrálního obvodu. V tomto případě spíše počítáme s protilehlou budovou České spořitelny, kterou se snažíme uchránit před tím, aby ji postihl stejný osud jako Ostravici," popsala místostarostka Bernfeldová.

Je na vině stát?

Zubožený stav, do kterého se během posledních dvou desetiletí Textilia dostala, přičítají někteří současnému znění památkového zákona.

„Všichni plní své povinnosti vyplývající ze zákona, využívají všech paragrafů, které zákon má a zná, ale památka chátrá dál! To znamená, že stát nemá mechanismy, jak památku chránit. Pokuty bývalému majiteli, nevedou k záchraně objektu. Navrhuji tedy, aby byla domu odejmuta památková ochrana nebo aby stát zpřísnil památkovou péči," řekl zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a dodal, že nový Památkový zákon by měl začít platit během dalších dvou nebo tří let.

Město udělilo bývalému majiteli objektu společnosti Amádeus Real jednu pokutu, která do současnosti nebyla právoplatně ukončena.

„Útvar hlavního architekta zahájil nové řízení o další pokutě. Vzhledem k tomu, že bývalý majitel domů společnost Amádeus Real uplatnil takzvanou podjatost úřadu, byl celý spis předán krajskému úřadu, který bude v této věci rozhodovat dál," sdělil vedoucí Útvaru hlavního architekta Cyril Vltavský.