Spory v ČSSD v našem kraji dva měsíce před volbami dosáhly bodu varu. Strana, která má v našem regionu nejsilnější voličskou základnu, má nyní velmi ohroženou celou kandidátku, kterou už stihla jako jedna z prvních sestavit.

O co jde? Podle zjištění Deníku někteří členové sociální demokracie v čele s primátorem Ostravy Petrem Kajnarem nyní napadli u soudu způsob nedávného sestavení krajské kandidátky, které údajně porušovalo některé body jednacího řádu strany. Ve věci je zastupuje dobře známý advokát Tomáš Sokol.

Jak už včera upozornil internetový deník Insider, Sokol podal k pražskému soudu žádost o předběžné opatření na platnost kandidátky. „Spis je zde, dosud nebylo rozhodnuto," řekla Insideru mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová.

Ostravský primátor Petr Kajnar se na kandidátku ČSSD v Moravskoslezském kraji paradoxně nedostal, ačkoliv je nejen prvním mužem krajského města, ale i šéfem krajské organizace strany.

Důvody, proč k tomu došlo, se uváděly různé, faktem ale je, že tímto krokem vyvrcholily rozepře v ČSSD rozpoutané mezi skupinou kolem Petra Kajnara a skupinou kolem poslance Adama Rykaly a starosty obvodu Ostrava-Poruba Lumíra Palyzy. Právě oni dva se totiž nyní snaží posilovat svou moc uvnitř sociální demokracie. Není tajemstvím, že Rykala chce pokračovat ve funkci poslance, a přitom mít hlavní vliv na dění v ostravské ČSSD, Palyza má velký zálusk na křeslo primátora. Podání žaloby překvapilo lídra ČSSD pro náš kraj Lubomíra Zaorálka.

„Myslím, že to nemá cenu takto řešit. Politický neúspěch není možné hnát před soud," řekl Deníku Zaorálek s tím, že se bude v nejbližších hodinách a dnech snažit jednat s oběma stranami sporu, aby se vše vyřešilo. Podporu v tom má i u šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. „Pokud vím, tak Petru Kajnarovi vadil způsob, jak se postupovalo při sestavování kandidátky na okresním výkonném výboru v Ostravě.

U toho jsem tehdy nebyl, na krajském výkonném výboru jsem ale poté stál o to, aby na kandidátce byl, ale nenašla se pro něj podpora," uvedl ještě Lubomír Zaorálek a dodal, že neví o tom, že by se někde při sestavování kandidátek porušovala pravidla.