Po úterním vyloučení primátora Tomáše Macury a jeho náměstkyně Zuzany Bajgarové ze zastupitelského klubu ANO a po vystoupení další náměstkyně Kateřiny Šebestové a zastupitele Roberta Čepa v Ostravě vznikl nový zastupitelský klub Nezařazení.

Primátor Tomáš Macura o tom informoval zastupitele hned zkraje zasedání, aby tím předešel dotazům, které se na něj chystaly. „Dovolte mi oznámit vznik nového zastupitelského klubu. Tvoří jej čtyři osoby: já, Zuzana Bajgarová, Kateřina Šebestová a Robert Čep,“ vysvětlil primátor a doplnil zřejmou informaci, že vznikl odčleněním od zastupitelského klubu ANO 2011.

Primátor Ostravy Tomáš Macura.
Zastupitelský klub ANO v Ostravě vyloučil ze svých řad primátora Macuru

„Zatím jsme v důsledku nedostatku času pro zvolení přiléhavého názvu zůstali u názvu Nezařazení, předsedou klubu jsem byl zvolen já,“ doplnil Tomáš Macura. V kuloárech se rovněž spekuluje o tom, že na své straně má Macura také některé další zastupitele za ANO – radní Miroslava Otiska a Ondřeje Němečka a zastupitele Jiřího Vávru. Pro Macurovo vyloučení z klubu podle jeho slov však nehlasovalo hned 10 z 21 zastupitelů ANO.

Nelze tedy vyloučit, že se řady stávajícího klubu Nezařazených ještě nerozrostou.

Už v úterý klub zastupitelů ANO zvolil novou předsedkyni, vystoupivší Kateřinu Šebestovou nahradila bývalá místostarostka Ostravy-Jihu Hana Tichánková, která je jedním z hlavních favoritů na post primátorky města.

Primátor OstravyTomáš Macura.
Primátor Ostravy Tomáš Macura čelí kvůli svému „comebacku“ kritice opozice

„V této chvíli nejsme domluveni na změnách ve vedení města. Proběhne oblastní sněm, který nominuje kandidáty do vedení města,“ nastínila Tichánková následující program.

Kdo odvolá primátora?
Primátor, který v uplynulých dnech přehodnotil své stanovisko a rád by ve funkci pokračoval dál, však upozornil, že pro jeho odvolání bude ANO potřebovat získat mezi zastupiteli nadpoloviční většinu hlasů pro tento krok. Celou situaci v případě Macury a jeho okolí spustila podpora Petra Pavla v prezidentských volbách a kritika postupů Andreje Babiše.