Žádné dusno se nekonalo. Přesto se na zasedání zastupitelstva města řeč opatrně stočila i k hlavnímu tématu posledních týdnů v Ostravě – rozkolu rebelů s hnutím ANO, jejich rezignacím na klíčové funkce a mnohdy i odchodu z hnutí.

K tématu se postupně přešlo z dotazu, zda zastupitelé dostanou nějaké programové prohlášení nového vedení města, tedy soupis priorit pro toto funkční období. Primátor přípravu dokumentu negoval, odkázal na koaliční smlouvu a zdůraznil záměr naplňovat strategický plán rozvoje města FajnOVA.

Zajištění projektů a „zaučování“

„Ani bych se na to neptal, ale situace je nyní poměrně zvláštní. Vnímáme, o čem jste nás informoval, myslím vaši rezignaci. Je to interní záležitost, ale vnímejte, že je poměrně nestandardní, když třetina vedení města čtyři měsíce po volbách informuje o abdikaci, přičemž dva ze tří zbylých členů rady z hnutí ANO jsou nováčci,“ žádal o pochopení opoziční zastupitel Lukáš Semerák.

Ilustrační foto
Kdo bude novým primátorem Ostravy? Toto jsou největší favorité

Primátor Macura se svým plánem složit funkci informoval nejen veřejnost, ale už v úterý i předsedy politických klubů v zastupitelstvu města na pravidelné poradě. „Jak jsem se jim zmínil, předpokládám svůj odchod z funkce v září. Termín jsem si stanovil proto, abychom měli možnost dokončit rozdělanou práci a zajistit některé milníky projektů, které přejdou do dalšího období,“ vysvětlil Macura s tím, že ve zbývajícím čase zastupitelský klub ANO vybere a připraví nástupce do vedení města.

(Ne)zájem opozice o pirátské fórum

Dále požádal o pochopení, že jde o interní záležitost klubu, který chce pokračovat ve stávající koalici i programových prioritách. „Koaliční smlouva obsahuje iks programových bodů, strategický plán je prvním z nich, navazují na něj další,“ ujistila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová a primátor Ostravy Tomáš Macura.
Další NE ostravskému ANO. Po Macurovi opouští hnutí i věrná spojenkyně Bajgarová

„Koaliční smlouva je ale váš interní dokument, nebo ne? Přiznám se, že nejsem zarytým surfařem webu hnutí ANO nebo nedejbože Pirátů,“ neodpustil si popíchnutí Lukáš Semerák. A začalo krátké hašteření. „Kdybyste nedejbože zasurfoval na pirátské fórum, koaliční smlouva tam visí od svého podpisu, je to veřejně sdílený dokument,“ ujistila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

„Nevím, jestli jste v doktoru Semerákovi probudila zájem, ale děkuji,“ utnul rozbroje v zárodku primátor s náznakem úsměvu a dovysvětlil, že prioritami jsou mimo jiné modernizace městské nemocnice a předprostoru hlavního nádraží, koncertní síň či třeba otázka budoucnosti společnosti Vítkovice Aréna.