„Za velký problém považuji to, že se Ostrava vylidňuje. A příčinou je to, že mnoho mladých lidí neshledává Ostravu jako atraktivní místo pro život. Ať už je to z důvodu toho, že zde nenajdou práci, že nemají kde bydlet, že nedůvěřují zdejším školám nebo že chtějí dýchat lepší vzduch. Tuto situaci bych chtěl určitě změnit k lepšímu," říká primátor Macura v rozhovoru pro Deník.

Ostrava má od minulého týdne schválený rozpočet na příští rok. Vy jste se ale hned vyjádřil, že s ním nejste spokojený. Proč?

Přál bych si, abychom měli na jeho přípravu více času. Abych si vzal čistý papír a tužku a začal ten rozpočet zpracovávat od nuly. Jenže my jsme měli v ruce něco, co ještě připravilo předchozí vedení radnice, a problém je ten, že se to tady dělá léta pořád stejně vezme se loňský rozpočet a jen se kosmeticky poupraví. Přitom by potřeboval razantnější změny na stránce výdajů města. Mám společně s kolegy dohodu, že bychom se na to chtěli v příštím roce podívat společně odznova. Říci si, jaké priority by město mělo mít, a podle toho začít tu výdajovou stránku rozpočtu upravovat.

Jaké věci by tedy podle vás měly od města dostávat podporu prioritně?

Samozřejmě chápu, že jsou zde dlouhodobě nastaveny věci, které určitě nemáme zájem zlikvidovat. Ale myslím si, že město by mělo především podpořit vzdělávání, kulturu, aktivní trávení volného času. Nejsem příliš přesvědčen, že těmi hlavními tématy by měla být podpora vrcholového sportu. Chápu, že hokejové Vítkovice a fotbalový Baník patří mezi symboly Ostravy, to nepopírám. Stejně tak považuji za důležité pořádání velkých akcí typu Davis Cup, hokejové mistroství světa, Zlatá tretra… Ale je otázka, jestli podpora vrcholového sportu není trošku na úkor jiných věcí, jestli by se naopak neměl více podporovat mládežnický sport.

Ačkoliv jste schvalovali předpřipravený rozpočet, přesto jste do něj stihli udělat poměrně výrazný zásah. Plošně jste všem ubrali pět procent.

Když jsme se začali zabývat tématem rozpočtu, tak jsme dostali na stůl to, co sestavilo minulé vedení města, a měli jsme sedm pracovních dnů na to, abychom s tím něco udělali. Tak jsme si řekli: Ano, převezmeme rozpočet podobný, jako byl loni, ale zkusíme tam v rámci omezeného časového úseku, který tu máme, vnést určité změny. Bylo potřeba vytvořit nějaké rezervy. Nakonec jsme šli nejjednodušší cestou ubrání pěti procent po celé výdajové stránce, protože to úsporu přinese, a přitom to není zas tolik, aby to někoho ohrozilo na činnosti.

Primátor Ostravy Tomáš Macura

Je nějaká oblast, kde jste se naopak hned rozhodli přidat?

Museli jsme se vypořádat s tím, že vyšlo státní nařízení, které zvyšuje o tři a půl procenta mzdy magistrátních úředníků, ale i zaměstnanců městské policie či všech příspěvkových organizací. Takže jenom tohle nám zvýší výdaje o několik desítek milionů korun, ale s tím se nedalo nic dělat. Sami jsme se pak rozhodli navýšit příspěvek města do fondu zaměřeného na pobyty dětí ohrožených zdejším špatným životním prostředím. Chceme pokrýt všechny požadavky škol, považujeme to za důležité a peníze jsme tedy na to našli. Je ale spousta dalších položek, které jsme nechali v plné výši, není pravda, že jsme pokrátili úplně všechno.

Ozývají se nespokojené hlasy, že budou peníze chybět třeba na různé plánované akce?

Chodí za mnou lidé například z divadel a jiných institucí a stýskají si, ale já jim říkám, že nejsem ten, kdo chce třeba kultuře škodit. Ta rezerva, kterou chceme udělat, neodplyne někam do daňových rájů, já si za ni nekoupím vrtulník. To jsou ušetřené peníze, které chceme zpátky rozpustit do aktivit, jež budeme považovat za potřebné. Chceme se ale na chvíli zastavit a sami říct, které aktivity to budou. Já osobně mám naději, že velká část těchto peněz půjde na kulturu, ale i na bezpečnost ve městě, na životní prostředí nebo na sociální služby.

Vy jste v minulosti fungoval v ekonomické sféře, byl jste ředitelem velké firmy. Je to pro vás v nové funkci primátora užitečná zkušenost?

Určitě ano. Já se pětadvacet let zabývám rozpočty, plány ve firmách, příjmy a výdaji, rozhodoval jsem o prioritách, co finančně podpořit, takže je to v něčem podobné. A je fakt, že většinou ty požadavky na výdaje přesahují příjmy, a je jedno, jestli jste na magistrátu, nebo v ČEZ. Většinou to tak prostě je. Takže znalost problematiky v tom pomáhá.

Ve funkci jste teprve pár týdnů, přesto jste si určitě stihl vytvořit pohled na to, v jaké „kondici" Ostrava je nejen po finanční stránce.

To je složité, nějak to jednoduše říct. Jestliže se jedná o stránku vlastního hospodaření, tak má podle mě značné rezervy. Příliš se třeba neřešilo, jestli akce, které město podporuje, mají nějakou efektivnost, jestli něco přinášejí zpět.

Při nástupu do funkce jste říkal, že chcete problémy města řešit s větším výhledem do budoucna. Platí to stále? Jaké kroky v tom budete dělat?

Nechtěl bych pokračovat tím způsobem, že někdo na zakázku vytvoří strategii, kterou já pak slavnostně odprezentuji a založím si ji do stolu. Já bych především rád zahájil otevřenou debatu o problémech Ostravy. Stále přemýšlím o platformě, v rámci které bych dal dohromady skupinu lidí z různých oblastí, kteří mají zájem o Ostravu a mají jí co nabídnout. Já mohu mít nějaký pohled na věc, ale jsou věci, které lze zjistit jen z diskuse s lidmi, kteří k tomu mohou něco říct, přinést nápad. Postupně bych chtěl z těchto neformálních debat začít vytvářet konkrétní závěry, které by směřovaly skutečně k vytvoření jakési dlouhodobé strategie rozvoje města. Bylo by to na dvacet třicet let dopředu a zahrnovalo všechny oblasti od zaměstnanosti, bezpečnosti, vzdělávání, životního prostředí až po sport a kulturu.

Taková strategie na více let vám ale asi nepřinese efekty za vašeho volebního období ohraničeného čtyřmi lety.

Já cítím velkou vnitřní svobodu v tom, že nejsem nijak motivován svým vlastním volebním výsledkem za čtyři roky. Myslím to tak, že nepotřebuji dělat žádné akce a projekty s okamžitým efektem, které by mi zajistily body v příštích komunálních volbách. Chci se na fungování města skutečně podívat v horizontu delšího období minimálně jedné generace. Co si budeme povídat, všichni, kdo máme děti, tak vidíme, jak čas rychle plyne. Teď kupujete věci do školky, a za chvíli chystáte svatbu. A je třeba vnímat to, jak se během té doby společnost mění, a Ostravu na to připravit.

Co vnímáte jako hlavní problémy Ostravy, kterými by se mělo začít hýbat co nejvíce? Ovzduší, nezaměstnanost, bezpečnost? Co je pro vás téma číslo jedna?

Ona ta témata jsou všechna velmi propojena a všechna vytváří dohromady komplex, kterému říkám kvalita života ve městě. A já, když to vezmu globálně, tak za velký problém považuji to, že odsud odchází mladí lidé. Že se Ostrava vylidňuje. A příčinou je to, že mnoho mladých lidí neshledává Ostravu jako atraktivní místo pro život. Ať už je to z důvodu toho, že zde nenajdou práci, že nemají kde bydlet, že nedůvěřují zdejším školám nebo že chtějí dýchat lepší vzduch. Proto bych chtěl skutečně řešit všechno, co se týká kvality života v Ostravě. Neumím vypíchnout jednotlivé téma, protože tím bych řekl, že jiná témata mě zajímají méně.

Pro mě je důležité životní prostředí. Argumenty typu, že v sedmdesátýchletech tady bylo hůře, jsou sice pravdivé, ale my i teď stále žijeme ve špatném ovzduší. Já se životním prostředím určitě zabývat budu, ale jak už jsem řekl, není to o jednom tématu. Trápí mě i bezpečnost ve městě, nezaměstnanost. Je potřeba dál lákat do Ostravy nové investory představující výrobu s co možná nejvyšší přidanou hodnotou, po kterých by tady případně taky něco do budoucna zbylo. Chtěl bych ale podnítit i vlastní podnikavost zdejších lidí.Přesto je pro vás určitě něco důležitějšího…

Co vás ve funkci primátora zatím nejvíce překvapilo?

Nejvíce mě překvapuje to, že mám minimum času pro vlastní práci. Částečně je to tím, že jsem si za těch pár týdnů ještě nedokázal lépe zorganizovat program. S funkcí primátora je totiž spojena celá řada povinností, ceremoniálů, členství v radách, komisích, výborech. Očekává se ode mě, že budu předávat ceny, stříhat pásky, a já bych si přitom nejraději sedl za stůl a pracoval na konkrétních věcech. Ale já nepochybuji o tom, že si ten čas na opravdovou práci najdu.

Primátor Ostravy Tomáš Macura

Jak vycházíte s lidmi, kteří na magistrátu pracují? Pokud vím, k žádným velkým personálním obměnám na radnici zatím nedošlo.

To je pro mě jedno z pozitivních poznání, že odborná úroveň pracovníků na magistrátu je převážně lepší, než jsem očekával. To mě naplnilo jistou důvěrou v to, že bych rád využíval intelektuální kapacity našich pracovníků i pro záležitosti, které se dříve zadávaly externím firmám a musely se tedy na ně vydávat zbytečně peníze navíc.

Nelitujete s krátkým časovým odstupem, že jste na sebe vzal roli jedničky na kandidátce hnutí ANO? Že jste usedl do křesla primátora?

Tu otázku jsem si položil už několikrát. Obecně toho ale nelituji. Stále si myslím, že mám Ostravě co nabídnout. Kdybych ten pocit neměl, tak do toho nejdu. Mohu to říct tak, že tady nejsem proto, abych vydělal peníze, abych si sháněl nějaké kontakty, ale chci něco udělat pro město. Pokud bych došel k názoru, že to nejde, nebo že to neumím, tak bych byl poslední, kdo by se téhle kanceláře držel.

Necítíte nějaké tlaky? Nesnaží se zkušenější političtí hráči zneužívat toho, že jste na jejich písku nový a politický neostřílený?

Tlaky jsou, pokusy jsou, byly a budou, ale jde o to, jasně nastavit mantinely, jasně se vůči tomu vymezit. Já mám své vnitřní zásady, ze kterých neuhýbám, a nemám problém lidem říct i nepříjemné věci, když s něčím nesouhlasím. Na druhé straně se snažím lidi spíše spojovat, a ne je rozdělovat. Není myslím důvod hloubit příkopy ani mezi koalicí a opozicí, spíše je důvod je zasypávat. V každé straně jsou rozumní lidé, kteří mohou pro město něco udělat, a není důvod s nimi zásadně nesouhlasit jen proto, že jsou zrovna teď v opozici.

Jak byste chtěl, aby Ostrava vypadala na konci čtyřletého volebního období?

Chtěl bych, aby to bylo celkově hezčí město. Máme zde několik vředů, jako třeba skelet v ulici 28. října, a já doufám, že ten tady za čtyři roky už nebude to je ale detail. Chtěl bych, aby tady byl měřitelně lepší vzduch, aby se tady cítili lidé bezpečně. I tohle jsou věci, které se dají změnit během čtyř let.

Co se vám na Ostravě naopak líbí už nyní?

Mně se líbí celá. Musím říct, že jsem ostravský patriot, a vysvětluji to všem, které potkávám. Pražanům a dalším říkám, že Ostrava je skvělá. Člověk zde najde sport, kulturu, nejlepší divadla. Máme tady skvělé festivaly, za Ostravou je úžasná příroda. A fascinuje mě i to, že Ostrava dokázala navázat na průmyslovou tradici staré hutě se nesrovnaly se zemí, a vytvořil se v nich krásný prostor, který funguje pro lidi a přináší zábavu i vzdělávání.

Za dveřmi jsou Vánoce. Jak je prožíváte?

Já jsem rodinný typ a Vánoce jsou pro mě klasické svátky v rodinném pojetí. Neumím si představit, že bychom odjeli někam za sluncem. Vánoce mají být doma s rodinou, s přáteli. Takové tradiční, prosté. Nevěším na dům žádná LED světla, nestřílím rachejtle, ale snažím se trávit čas s lidmi, které mám rád. Dal jsem si závazek, že na dva dny úplně vypnu od politiky. Na Štědrý den sice ještě objíždím jako primátor některé městské instituce či třeba služebny strážníků, ale to zvládnu a pak už chci být doma. Moc se na to těším. Věřím, že budu moci vypnout alespoň na chvíli telefon a užívat si tu sváteční pohodu.