Minulý čtvrtek Deníku primátor Ostravy Tomáš Macura řekl, že si vezme čas na rozhodnutí do konce týdne. První den toho nového pak učinil zásadní rozhodnutí své politické kariéry. Přestože ještě dopoledne Deníku řekl, že zatím své rozhodnutí komentovat nebude, protože s ním ještě potřebuje obeznámit jiné, a své rozhodnutí zveřejní v horizontu několika dní.

Večer však na svém twitteru podal jednoznačnou informaci. „Rozhodl jsem se k dnešnímu dni ukončit své členství v ANO.

Hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (vlevo) s primátorem Ostravy Tomášem Macurou na archivním snímku Deníku z volebního štábu ANO v Ostravě, říjen 2018.
Vystoupení z ANO: primátor Macura se rozhodne do neděle, hejtman Vondrák zůstává

Nemohu se smířit se směřováním hnutí, které je zcela odlišné od situace v době mého vstupu, a současně jsem již ztratil víru v možnost na tom ještě něco změnit," napsal primátor na svém účtu.

Tím ale není situace uzavřena. Dohru jeho vystoupení z ANO může mít ve vedení města.

„Respektuji však, že jsem byl zvolen primátorem právě za ANO, proto na zastupitelském klubu nabídnu svoji funkci k dispozici a nechám své kolegyně a kolegy, ať rozhodnou, koho chtějí, aby je dále vedl,“ dodal první muž Ostravy.

Volební štáb Petra Pavla, Forum Karlín, Praha, 28. ledna 2023.
VIDEO: Majitel Baníku ve štábu Pavla. Vondrák a Macura? Jsem rád, že se nebáli

Patrně příští středu na příštím zasedání zastupitelstva města se tak bude hlasovat o nebývale důležitém bodu. Zůstane Tomáš Macura primátorem třetího největšího města v zemi, nebo nyní už jeho bývalí spolustraníci budou chtít do primátorského křesla posadit někoho „svého“?

Tomáš Macura si začal s myšlenkou odchodu z hnutí pohrávat už před pár týdny během prezidentské kampaně. Tehdy uvedl: „Pokud se ukáže, že včerejší vystoupení Andreje Babiše (v debatě České televize před druhým kolem prezidentských voleb, pozn. red.) reprezentuje oficiální nebo většinový názor v hnutí, pak ano, červená linie (pro odchod z hnutí, pozn. red.) byla v mém případě překročena,“ napsal tehdy rovněž na twitteru, který se stal jeho hlavním komunikačním kanálem politických rozhodnutí a názorů.

Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák ani primátor Macura.
Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák, ani primátor Macura

V jeho přesvědčení jej pak ještě utvrdilo předsednictvo hnutí uprostřed minulého týdne.

„Výsledky jednání předsednictva mě sice nepřekvapily, přesto jsem z nich smutný. Nulová reflexe volební prohry, odmítnutí vnitrostranické debaty o dalším směřování hnutí, zahájení ‚lovu‘ voličů ve vodách SPD, útoky vůči médiím a podobně jsou věci, se kterými se nemohu smířit,“ vyjmenoval pro Deník jasně své klíčové výhrady. Nyní už je jasné, že převážily všechny argumenty, proč by měl v hnutí zůstat.

Minimálně několik týdnů tak bude mít Ostrava ve svém čele nestraníka. Prokážou mu zastupitelé podporu i pro další měsíce a roky?