Například dětský oddíl Brontosauři ze Slezské Ostravy má plně obsazeny zatím jen první dva prázdninové týdny, dalších šest turnusů je stále volných.

„Zaměřujeme se především na koňské tábory, a to jak v pobytové, tak příměstské variantě. Děti naučíme jízdu na koních i základní výcvik," říká Taťána Hornová, podle které hlavní nával zájmu teprve přijde. Zatím zbývá přibližně čtyřicet procent míst.

Skutečnost, že rodiče teprve zareagují, mnohdy až podle na poslední chvíli obdržených termínů dovolené, potvrzuje také Adam Fiala ze spolku Rozjeď se. Ten organizuje příměstské tábory v Ostravě hned na třech místech, a to v Moravské Ostravě, Porubě a Bělském lese, přičemž prioritní je pro něj to, aby děti trávily čas v přírodě ať už v městských parcích nebo díky celodenním výletům třeba v Beskydech si Odrách.

„Aktuálně máme přihlášených asi 220 dětí, ale největší zájem očekáváme až v červnu a červenci," vysvětluje Fiala, který se podle svých slov snaží přenést koncept klasických pobytových táborů do příměstské podoby. „Letos tábory pořádáme pátým rokem a máme poměrně stálou klientelu, tak snad se nám to daří," dodává zástupce projektu Prázdniny v Ostravě.

Klasický pobytový tábor opředený dobrodružným fantasy příběhem si letos vůbec poprvé děti budou moci vyzkoušet přímo na Landeku. „Kdysi byly pobytové tábory samozřejmostí, dnes už se sází spíše na příměstské. Ty jsme také vždy mívali, ale letos chceme vyzkoušet, zda si děti vzpomenou i na ty naše klasické. Sám na ně mám z dětských let skvělé vzpomínky," usmívá se ředitel Landek Parku Lumír Plac. Také na tento tábor, pro který se v areálu právě staví stany s dřevěnou podstadou, jsou termíny stále volné a je možné je zakoupit přes e-shop Dolních Vítkovic (DOV).

Ty nabízejí také vědátorské příměstské tábory přímo ve svém areálu s netradičním programem nejen ve Velkém či Malém světě techniky. „Děti si užijí celý areál, nicméně konkrétně ve Světě techniky budou například pátrat po yettim, naučí se odlévat stopy, budou navzájem soutěžit a zavedeme je do tajuplného prostředí Julesa Verna," láká na některé z aktivit obou táborů mluvčí DOV Pavlína Copková.