Nač chodit kolem horké kaše. Hlavní hvězdy už jsou nějaký čas známé. Headlinery 21. ročníku festivalu bude kalifornská kapela Queens Of The Stone Age (ve středu), Sam Smith (ve čtvrtek), Lenny Kravitz (v pátek) a James Blake (v sobotu). První den je doprovodí například Gary Clark Jr., Genesis Owusu, Gogol Bordello a Miss Monique, druhý den Khruangbin, Bat For Lashes, Ummet Ozcan, NTO, Clockclock či José James, v pátek Sevdaliza, Tangerine Dream, Son Mieux, Kwiat Jabloni a Klangphonics a na závěr Sean Paul, Zara Larsson, Sofi Tukker, Dennis Lloyd, Infected Mushroom, Emilíana Torrini nebo Deva Premal &Miten.

Konec doufání. Coldplay nedorazí

Na sociálních sítích fanoušci spekulovali, kdo by se k nim ještě mohl přidat jako pomyslná bomba na závěr či třešnička na dortu, v daném termínu mělo při evropském turné po okolních zemích časový prostor několik hvězdných jmen, včetně jedné z nejslavnějších kapel současnosti Coldplay. Program „Coloursů“ už je ale kompletní. A pokud všechny avizované hvězdy dorazí, má se Ostrava i tak na co těšit.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 20. července 2023, Ostrava.
Móda na Colours: Který se vám líbí nejvíce? Přehled pestrých outfitů z Ostravy

„Letos představíme opět výběr toho nejlepšího ze světové hudby, která jde i mimo hlavní proud a dokonale doplní lineup našich headlinerů,“ láká umělecká ředitelka festivalu Zlata Holušová na už tradiční objevování pro někoho neznámých umělců a hudebních stylů.

Ne vždy bylo domlouvání účinkujících jednoduché. „Absolutní většinu účastníků festivalu náš tým ve světě viděl naživo. Menší problém nastal, když Sam Smith oznámil, že přiveze 60členný tým a rád by nejraději pětihvězdičkový hotel,“ zmínila na tiskové konferenci Holušová a naoko vyčetla vedle sebe sedícímu primátorovi Ostravy Janu Dohnalovi, co ve městě chybí. „Nic podobného jsme ale ještě v Ostravě neviděli,“ navnadila fanoušky.

Vyprávění indiánů i newyorská stage

Například Lennyho Kravitze do Ostravy vábili organizátoři tři roky, Seana Paula, kterého sice naživo neviděli, si kvůli uhranutí už tří generací rovněž nehodlali nechat ujít. „Je to ryzí Jamajka se vším všudy,“ podotkla Holušová.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 22. července 2023, Ostrava. Kapela Monkey Business.
Ohlédnutí za Colours: smutek ze zrušení koncertů dvou hvězd přebilo nadšení davu

Organizátoři dlouhodobě kladou velký důraz na diskuzní fórum Meltingpot, na němž bude novinkou třeba vypravěčský stan, jelikož z 250 řečníků bude nemálo představitelů indiánské kultury a starobylé metody vyprávění. Také na něm ožije pamětníkům z Černé louky jistě dobře známá NYC stage, která však bude mít novou charakteristiku. Propojí hudbu s diskuzí, ale i divadlem a stand-upy. Základem budou přednášky zejména s newyorskými řečníky doprovozené koncerty, jež mají evokovat atmosféru pravých newyorských klubů.

Meltingpot bude překládat AI, ožije Žbirka

Letos má být fórum obsahově dostupné ještě většímu počtu lidí než dosud. Všechny proslovy totiž bude umělá inteligence (AI) překládat do češtiny prostřednictvím titulků. „Budeme zřejmě první, kdo dokáže přeložit živě konané fórum pomocí AI. Pracujeme na tom půl roku,“ zmínil zajímavost dramaturg festivalu Filip Košťálek s tím, že nástroj ještě potřebuje nepatrně vyladit. Původně měl psaný překlad zpoždění 15 vteřin, nyní jsou organizátoři na pěti a do festivalu chtějí manko stáhnout na tři vteřiny. Díky stejnému nástroji pak také plánují přivézt zpět mezi živé hlas legendárního „Mekyho“ Žbirky.

Novinky: divadlo a seznamka

Colours of Ostrava 2024 však nebudou jen o hudbě a řečnících, organizátoři dál rozšiřují záběr a letos budou Dolní Vítkovice kulisou například pro už zmíněné divadlo. „Předprodej na divadelní vystoupení na třech stagích zahajujeme ve středu 15. května v 8 hodin ráno,“ předeslala výkonná ředitelka festivalu Petra Řezníčková. Jedno z představení obstará například Legends of Lunetic. „Lunetiky bychom si na festival nikdy nepozvali, ale na jejich parodii v rámci divadla se moc těším,“ zdůraznila Holušová.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Svatba na Colours of Ostrava v Kofokaple láska (Tomáš Laloušek a Denisa Laloušková Tomanová).
VIDEO: Na Colours pršelo štěstí. Pár oddával Vladimír Polák z Třech Tygrů

A jelikož je podle dat organizátorů zhruba 37 procent účastníků „singl“, další z novinek bude Láskyplná seznamka. „Uskuteční se vždy jednou denně pro předem přihlášené zájemce a následně na ni večer naváže seznamovací afterparty pro všechny. Chceme obrovský potenciál festivalu využít novými směry,“ řekla Vladimíra Rychlíková z organizačního týmu Colours of Ostrava s tím, že seznamka skvěle doplní témata Meltingpotu – samotu a intimitu.

Vůbec poprvé také bude možné na Colours of Ostrava darovat kostní dřeň potřebným v rámci projektu Colours bez bariér, který se značí například tím, že překládá přednášky na Meltingpotu do znakové řeči nebo zpřístupňuje festival lidem s autismem.

Praktické informace

Opět bude možné s předstihem od 15. července vyměnit vstupenku za festivalovou pásku na Hlavním nádraží v Ostravě a v síti knihkupectví Luxor v Praze, Brně a Ostravě. Lidé cestující na festival speciálním Colours expresem Českých drah ji získají ve vlaku. Co se dopravy týče, k dispozici bude tradiční festivalová jízdenka do ostravské MHD za 250 korun, autobusový svoz po posledních koncertech do Orlové, Karviné, Havířova a Frýdku-Místku díky partnerství s Heimstadenem nebo sdílená kola nextbike s třicetiminutovým svezením zdarma. Ty jsou ideálním způsobem dopravy například z kempů, které budou opět naproti festivalovému areálu a u Slezskoostravského hradu.

MHD v Ostravě se dočká dalších modernizací i úprav zastávek.
Dopravní podnik Ostrava plní plán, modernizuje 11 zastávek. První je hotová

Colours of Ostrava bude stejně jako loni zcela bezhotovostní, platit lze všemi typy platebních karet – fyzickými i nahranými v mobilu či hodinkách. Novinkou v oblasti udržitelnosti a snižování ekologické stopy budou díky spolupráci s regionální společností Optys speciální rozložitelné krabičky na jídlo, díky nimž bude doházet k vytřizování veškerého gastroodpadu v nedaleké Horní Suché.