"Jeden z vážných případu policisté z obvodního oddělení Hrabůvka evidují z konce května z letošního roku. Žena ve věku 34 let přišla se svým čtyřnohým mazlíčkem na zahrádku jedné z restaurace v Ostravě-Zábřehu a usedla ke stolu, který byl poblíž dětského koutku. Tak jako většina majitelů měla psa uvázat ke stolu. Jenže pes nebyl řádně zajištěn a neměl náhubek," popsala mluvčí policie Eva Michalíková.

Majitelka si pak během návštěvy restaurace měla zajít na toaletu a objednat pití. Psa tedy neměla pod neustálým dohledem. Mezitím na zahrádku dorazila i maminka s malou dcerou.

"Holčička si hrála v dětském koutku a během krátké chvilky se začal ozývat dětský pláč. V nestřeženém okamžiku se dívenka zřejmě musela přiblížit k psovi, který neměl náhubek a ten na ni zaútočil. Způsobil ji takové zranění, které si žádalo operativní zákrok. Jeden ze svědků události na místo přivolal záchranáře v součinnosti s policisty," popsala dále mluvčí.

Muži zákona po příjezdu na místo začali zjišťovat příčiny této nešťastné události. Pes již měl nasazený náhubek, který však před incidentem neměl.

"Majitelka psa s policisty na místě nespolupracovala, její orientační dechová zkouška ukázala téměř dvě promile alkoholu v dechu," dodala Eva Michalíková s tím, že policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení z podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti.

Nyní shromažďují veškeré důkazy a provádí se procesní úkony. V případě prokázání viny hrozí podezřelé ženě až jeden rok vězení.

Z poslední doby ale nejde o ojedinělý incident, kterým se policisté zabývají.

"Také v rodinném prostředí i při návštěvě dochází k takovým nešťastným událostem, které zasáhnou ve většině případech děti. Ať už je to při krmení psa nebo při samotných hrátkách se psem. Obracíme na majitele domácích mazlíčků i rodičů, aby své děti poučili," dodala policejní mluvčí Michalíková.

POLICEJNÍ VÝZVA

Pro majitele psů:
Myslete vždy na to, že musíte mít vždy psa pod kontrolou, venku být na vodítku a mít nasazený náhubek.
Zahrada či pozemek musí být zajištěn tak, aby volně pobíhající pes neměl šanci utéct, případně nepřeskočil plot a tím neohrozil jiného psa či kolemjdoucí lidi.

Pro rodiče a děti:
Dávejte na své děti pozor a veďte je k tomu, jak se mají správně chovat ke psům.
Poučte je, že nikdy nesmí sahat na cizího psa.
V době krmení psa na něj nesahejte!
V případě, že chce pes zaútočit a není jiná možnost úkrytu, nikdy se k tomuto neotáčejte zády! Nejlepší je si kleknout, stočit hlavu do klubíčka a krýt si rukama krk a hlavu.

*Zdroj: Policie ČR