„Mám odjakživa hroby moc ráda. Když jsem šla po hřbitově a všímala jsem si neupravených hrobů, tak jsem vždy měla tendenci rovnat kytky a vyhazovat ošklivé svíčky,“ říká zakladatelka firmy Cementario (www.starostohroby.cz).

Jana Mudrová pochází z Ostravy a celý život pracovala v oblasti marketingu. Před třemi roky se rozhodla založit firmu, která se zabývá péči o hroby v Moravskoslezském kraji. Zrod nápadu na vykonávání služby specializující se na udržování posledních míst odpočinku zesnulých byl osobním krokem, poněvadž ji hřbitovy fascinují a užívá si jejich klidnou a tichou atmosféru.

Tematická výzdoba

„V dnešní době často nemáme možnost pravidelně se starat o hroby zesnulých během naší nepřítomností a to mnoho z nás to znepokojuje. Trápí nás, jak taková místa vypadají bez pravidelné údržby a to je ten důvod, pro který službu provádíme,“ uvádí Mudrová. Dodala, že péče o místa odpočinku zesnulých odrážejí kulturu národa.

Odstranění listí, smetí, sněhu, vyhořelých svíček nebo zvadlých věnců, dále zalévání rostlin, sekání trávy, doplnění a výměna drobných kamínku, čištění základního kamene a náhrobků – všechny uvedené práce jsou součástí jednorázové základní péče. Pro zájemce je v nadstandardní nabídce pravidelné donášení květin, tematická výzdoba podle ročního období a stálá péče a čištění hrobu.

Největší zájem o úpravu hřbitovního místa nastává během období Dušiček a Vánocemi. „Lidé si stále častěji přejí přijít k již upraveným, naleštěným a svítícím hrobům v tyto sváteční dny, aby si mohli zavzpomínat. Nechtějí trávit čas čištěním náhrobků a pletím trávy nebo dalšími pracemi,“ vysvětluje majitelka firmy, která pečuje o hroby.

Za kolik?

Cena za jednorázovou údržbu hrobu se liší podle velikosti hrobu a míry jeho zanedbanosti. Standardní jednorázové čištění se pohybuje v rozmezí od sedmi set padesáti korun do tisíc dvě stě padesáti korun.

Péče o poslední místo odpočinku nepatří mezi klasické povolání. Jana Mudrová je neobvyklou prací a hřbitovy fascinována.

„Občas potkávám na hřbitově zajímavé lidi, kteří si chtějí povídat. Někdy je až překvapivé, jak rychle znáte kus jejich života. Například na jednom hřbitově u Metuje jsem si všimla dvou naprosto identických náhrobků s totožnými jmény i daty narození a úmrtí. A tady se fantazie rozběhne na plné obrátky, jaký příběh se tu skrývá, a co se asi mohlo stát před mnoha lety,“ vypráví Mudrová. Podle ní skrývají hřbitovy mnohá tajemství.

Klienti ze zahraničí

Bydliště daleko od hrobu blízkých je častým důvodem, proč lidé přenechají starost o hrob Janě Mudrové. Firma nabízí služby i lidem žijícím v zahraničí a byla to jedna z původních myšlenek při jejím založení.

„Chceme nabídnout péči o místa posledního odpočinku těm, které život nebo práce zavály daleko od místa, kde žili a kde jejich předkové, příbuzní a přátelé spočívají. Máme klienty v zemích jako Německo, Slovensko nebo Spojené státy americké,“ řekla.

V průběhu roku pracuje Jana Mudrová sama, ale v hlavní sezóně, kdy je poptávka velmi vysoká, tak si najímá pomocné síly. Kromě uklízení hrobů, se zajímá také o jejich výzdobu, která se liší podle ročního období. Ozdoby vyrábí sama nebo kupuje v obchodech. Někteří klienti sdělí jejich představy o tom, jak by hrob měl vizuálně vypadat, jiní svěří aranžování a vybírání dekorací na hrob majitelce firmy.