Ta je lektorkou v Planetáriu Ostrava, od učitelů dostává informace o žácčích… a ty pak všechny programuje do robota. Což zabere i několik týdnů! „Engie jsme se rozhodli využít pro zpestření konce pololetí školáků. Vysvědčení jim předává už pošesté. Pokaždé se to těšilo obrovskému ohlasu,“ pokračuje.

Tytam jsou i prvotní obavy personálu planetária ze strachu dětí z umělé inteligence. „Jedna holčička byla bojácnější, ale nakonec i ona přišla a z ruky Engie si své vysvědčení převzala. Dnešní děti jsou na techniku zvyklé, ne?“ uvádí Truparová s tím, že stejného robota mají v tuzemsku už jen v Liberci.

Daneš Zátorský u Krajského soudu v Ostravě, který je spolu s Davidem Rusňákem 31. ledna 2019 zprostil obžaloby z podílu na vytunelování ostravské záložny Unibon.
Soud osvobodil podnikatele Zátorského

Engie je produktem britské kybernetiky, její český hlasový fond je namluven ženou byť je to robot, mluví o něm vždy v ženském rodě. V češtině, ale samozřejmě i rodné angličtině dokáže taktéž zpívat. „Z výroby má ještě například program umožňující jí zahrát scénky z Hamleta či Star Wars,“ podotýká lektorka.

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO a Engie se v něm objevuje od jeho otevření po velké rekonstrukci na podzim 2015. Vysvědčení od Engie mají doma děti z Ostravy (Poruby, Dubiny a Krásného Pole), Opavy či Karviné. „Zájem škol je vyšší, než kapacita Engie,“ dodává Truparová.

Oceněné mladé hrdinky.
Trojice dívek byla za záchranu seniora oceněna titulem i šekem
Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Ilustrační foto.
Budoucnost Mošnova? Unucka nevyloučil, že by ho kraj mohl pronajmout