Přírodní hřbitov s názvem Vzpomínky pod Lysou je již částečně zprovozněné, další část je právě v přípravě. Najdete jej na Frýdecko-Místecku v Beskydech v Lubně, což je vesnice patřící k Frýdlantu nad Ostravicí. A jde o první takové místo v Moravskoslezském kraji.

„Přírodní hřbitovy už jinde v Česku fungují, zcela první byl Les vzpomínek v Praze,“ říká jedna z iniciátorek vzniku místa, Martina Vaculíková ze spolku Na druhý břeh, který o přírodní hřbitov v Beskydech buduje a pečuje o něj.

Na přírodním pohřebišti pod Lysou horou v Lubně už najdete pietní hájek se vzrostlými stromy. V současné době se na hřbitově tu dále budují přístupové chodníčky a i další část, květinové záhony.

Ke kořenům stromů nebo do květinových záhonů

„Lidé si pak budou moci vybrat, zda budou chtít uložit popel zesnulého ke kořenům stromů nebo do květinových záhonů. Místa budou označena dřevěnou cedulkou na kmeni stromu nebo kamennými oblázky v květinových záhonech,“ uvádí členka spolku Na druhý břeh.

„Také samotné ukládání popela se provádí do ekologicky rozložitelných uren, aby zátěž pro okolní přírodu byla co nejmenší. Z toho důvodu zde nejsou ani svíčky, umělé květiny a další tyto atributy běžné na klasických hřbitovech,“ vysvětluje dále Martina Vaculíková.

Ta spolu s kolegyněmi ze spolku Na druhý břeh strávila v místě desítky hodin, když dřívější část zdejšího klasického hřbitova čistily a připravovaly pro nové využití. Zájemci se pak mohou obrátit přímo na spolek. Přírodní hřbitov je součástí klasického pohřebiště, jež je pod správou úřadu Frýdlantu nad Ostravicí.

Další potřebné informace a kontakty najdou zájemci na tomto webu spolku Na druhý břeh