Kolemjdoucí rozeznávali druhy obojživelníků, pozorovali zvířecí chlupy a na vlastní kůži si vyzkoušeli práci s mikroskopem. „Můj syn je nadšený. Dozvěděl se, jak z listu stromu udělat preparát. Je to malý vědátor,“ směje se Angelika Turimančová, která se synem přijela z Karviné. Návštěvníci zoo mohli na stánky Ostravské univerzity narazit od 9 do 17 hodin u velkého dětského hřiště poblíž výběhu s kozami.

Léto s Ostravskou je série jednodenních akcí organizovaná Ostravskou univerzitou. „Snažíme se doplnit výpadky kulturních a vzdělávacích akcích, kterých teď v létě moc není,“ vysvětluje mluvčí univerzity Andrea Svobodová. Na různých místech v Moravskoslezském kraji univerzita uspořádá během léta další akce. „Spolupracujeme se studentskými organizacemi Epka a Sova. Jejich členové jsou aktivními studenti univerzity, kteří se sami podílí na přípravě workshopů,“ doplňuje mluvčí.

Studenti návštěvníky seznámili s vlastní aplikací Lovec vážek CZ, kterou nedávno spustili. „Lidé nám mohou posílat fotky obojživelníků nebo plazů, na které narazí v přírodě. Často je zajímá, o jaký druh živočicha se jedná. Aplikace jim v tom pomůže,“ popisuje Stanislav Ožana z Přírodovědecké fakulty. Správci aplikace pak uživatelům pošlou zpětnou vazbu, zda uhádli správně. S výjimkou několika druhů je většina obojživelníků a plazů v Česku chráněna. „Slovo lovec je v názvu proto, aby lidé ulovili obrázek, ne přímo živočichy,“ usmívá se doktorand.

Studentské spolky Epka a Sova dlouhodobě usilují o popularizaci vědy a snaží se ji přiblížit i laikům. „Chceme lidem ukázat, že věda může být zábavná a není jen pro odborníky,“ popisuje studentka a členka organizace Epka Tereza Stachurová. V budoucnu studenty Ostravské univerzity čeká projekt, do kterého zapojí žáky základních, středních i mateřských škol.

V polovině srpna se organizátoři přesunou na Pustevny, kde se s kolemjdoucími podělí o zajímavosti ze světa biologie. Chybět nebude ani stánek s interaktivní aplikací. O týden později 21. srpna se lidé mohou těšit na program v Komenských sadech. Zástupci tří fakult Ostravské univerzity si pro návštěvníky připraví zábavný program na celý den.

Filosofická fakulta pro zájemce v parku uspořádá vědomostní kvíz, Fakulta sociálních studií pak sluchové pexeso nebo psaní ústy a nohou. Zvědavci si v parku budou moci vyzkoušet také simulátor stáří a zrakových vad. Ve stánku Fakulty umění si lidé budou moci vyrobit blok na psaní svázaný japonskou vazbou, který si poté odnesou jako suvenýr.

Všechny aktivity organizované Ostravskou univerzitou jsou zdarma.

Kateřina Milotová