Předchozí
1 z 7
Další

Rouškovné. Tento pojem se vžil pro jednorázový příspěvek, který v prosinci obdrží v České republice celkem 2,89 milionu lidí. Částku pět tisíc korun dostanou všichni starobní důchodci, všechny osoby pobírající invalidní důchod i osoby s pozůstalostní penzí.

Ostravané, kteří příspěvek mají dostat, jsou ale vesměs proti.

„Ne že by se mi nelíbilo dostat pět tisíc korun, ale v současné době to není rozumné. Není třeba teď ještě více zadlužovat zemi,“ myslí si 77letá Alena Němčíková.

„Někteří, které znám, už teď plánují, že to dají dětem nebo vnoučatům, takže to vlastně buďto vůbec nepotřebují, nebo se stejně raději chtějí zavděčit a nic z toho mít nebudou,“ dodává seniorka.

A také další, které Deník v ulicích Ostravy oslovil, byli z drtivé většiny obdobného názoru. „Když se něco dělá plošně, není to dobře. Snažili se udělat něco pro důchodce, a toto je výsledek,“ míní Petr M., podle něhož to pro spoustu adresátů příspěvku nemá přínos.

Stejně jako důchod

„Vzhledem k tomu, že vláda dneska rozhazuje skoro všude, kde se dá, tak už se to tam ztratí,“ říká pak Marie Vašíková, která by si osobně příspěvek také upřela.

A rozhodně to není žhavé téma pro diskuzi ani v domovech seniorů. „Vůbec jsem nezaznamenal, že by se o tom lidé u nás bavili,“ řekl Michal Mariánek, ředitel domova pro seniory Iris v Ostravě-Mariánských Horách.

O jednorázový příspěvek senioři nemusejí nijak žádat. Mimořádné přilepšení dostanou ti, kteří v listopadu budou nějakou z výše uvedených penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Příspěvek senioři obdrží stejnou cestou jako důchod, tedy na účet nebo složenkou. Návrh už podepsal i prezident Miloš Zeman, příspěvek zatíží státní rozpočet zhruba patnácti miliardami korun.

Mezi příjemci je více žen

Důchod v roce 2019 v Moravskoslezském kraji pobíralo celkem 342 254 osob, a to více žen - téměř 58,4 %, tedy téměř 200 tisíc. Velmi podobná situace platila i v případě pobírání starobních důchodů v souběhu s vdovským nebo vdoveckým důchodem. Mezi příjemci opět převažovaly ženy v poměru 3 : 2.

K TÉMATU
Nejvyšší průměrný starobní důchod byl v rámci Moravskoslezského kraje v roce 2019 vyplácen v okrese Karviná 13 883 Kč a nejnižší v okrese Bruntál 12 799 Kč.
Nejvíce příjemců starobních důchodů z Moravskoslezského kraje žilo v prosinci 2019 v okrese Ostrava-město (55 818 osob) a nejméně v okrese Bruntál (17 812 osob).

„Je to dáno tím, že ve srovnání s muži se ženy dožívají jednak vyššího průměrného věku, jednak do důchodu mohou v současnosti přecházet o něco dříve, a to podle počtu vychovaných dětí,“ komentuje vývoj Patrik Szabo, mluvčí Krajské správy ČSÚ v Ostravě.

Průměrný starobní důchod se proti roku 2018 zvýšil o 1 050 Kč a činil 13 553 Kč. Rozdíl mezi výší starobního důchodu (sólo) mužů a žen se opět mírně zvýšil. Muži pobírali průměrně o cca 3 500 Kč měsíčně více než ženy. Souvisí to s dobou jejich ekonomické aktivity a také s jejich výdělky, které bývají nižší oproti mužům vlivem rozdílného druhu a charakteru zaměstnání.

Průměr v MS kraji: 13 a půl tisíce

Průměrná výše starobních důchodů sólo vyplácených v jednotlivých krajích České republiky se lišila v roce 2019 o více než 1 300 Kč. Starobní důchodci v Moravskoslezském kraji v prosinci roku 2019 pobírali v průměru 13 553 Kč, což byl třetí nejvyšší starobní důchod mezi čtrnácti kraji.

Nejvyšší průměrný starobní důchod pobírali důchodci v Praze, a to 14 384 Kč, nejnižší v kraji Karlovarském - 13 066 Kč. Meziročně vzrostl starobní důchod v Moravskoslezském kraji o 1 050 Kč, což odpovídalo průměrnému růstu v celé České republice (+1 052 Kč).

ANKETA K TÉMATU

Co říkáte na příspěvek pět tisíc korun pro seniory a za co ho utratíte? Pro odpovědi seniorů klikněte sem

Marie Vašíková, 69 let, Ostrava:

Marie Vašíková.Zdroj: Petr Jiříček

Když nám peníze dají, tak si je samozřejmě vezmu, ale myslím si, že v dnešní době neměla být vláda tak rozdávačná. Aneb si měla vyjet v počítači lidi, kteří mají nejnižší důchod, a přidat jen jim.

Stanislav Lancman, 61 let, Ostrava:

Stanislav Lancman.Zdroj: Petr Jiříček

Je to od vlády pomoc pro seniory. Někteří na to nadávají, ale já s tímto krokem souhlasím. Nepomáhají přece jen seniorům, ale i podnikatelům a dalším skupinám.

Magda Lakomá, 80 let, Ostrava:

Magda Lakomá.Zdroj: Petr Jiříček

Měli by ten příspěvek dostat potřebnější, spíše mladé rodiny, dlouhodobě nezaměstnaní a další. Lidé nad 80 let mají hodně nízké důchody, ti by si to zasloužili, ano, ale takhle plošně to dát všem seniorům podle mě není správné.

Líba Mikulská, 74 let, Ostrava:

Líba Mikulská.Zdroj: Petr Jiříček

My bychom se bez těch pěti tisíc korun obešli. Ale asi přidáme vnoučatům na dárečky a taky, když už to tedy dostaneme, si něco odložíme jako rezervu. Akutní to pro nás ale není.

Anna Míčková, 87 let, Ostrava:

Anna Míčková.Zdroj: Petr Jiříček

Já bych volila nějaký kompromis. Část ať nám tedy vláda dá, ale část, a klidně i větší, aby dala spíše potřebnějším, do sociálních služeb, nemajetným. Klidně bych si ubrala na úkor jiných.