Zájem škol o získání dotace z městských peněz na ozdravné pobyty pro své žáky je letos enormní. Žádosti více než dvojnásobně překročily možnosti fondu, který ostravský magistrát zřídil už v roce 2010 a pravidelně do něj přispívá. Pro uspokojení všech však nebudou stačit, i když Ostrava letos pro školáky uvolnila 7,5 milionu korun, což je ještě o půldruhého milionu více než v minulosti.

„Příjem žádostí o finanční podporu z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší na období 1. listopad 2014 až 30. duben 2015 byl ukončen. Přijato bylo 33 žádostí v celkovém objemu téměř 17,5 milionu korun," uvedla Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu.

Ve fondu je však nyní něco málo přes osm milionů, většinou jde o prostředky z městské kasy. Ze soukromých darů zde přibylo jen sto tisíc od společnosti Dalkia. Jiní velcí znečišťovatelé ovzduší z regionu se zatím neozvali. Přitom loni do fondu dvěma miliony korun přispěl například ArcelorMittal. Za tyto peníze mohly do hor vyjet i malé děti z Radvanic a Bartovic v doprovodu jednoho z rodičů.

Zářijové zastupitelstvo

Také ostravské radní letošní velký převis poptávky nad možnostmi fondu zarazil. Rozdělení peněz jednotlivým školám by mělo schvalovat zářijové zastupitelstvo.

„Budeme uvažovat, jak peníze rozdělit. Buďto snížíme dotaci na žáka, abychom uspokojili více škol, nebo dostanou přednost školy v nejvíce zasažených lokalitách," uvažuje náměstek primátora Dalibor Madej.

Radní totiž zatím nemají jasno, jak peníze budou dělit. V případě, že by se rozhodli uspokojit školy v nejvíce zasažených lokalitách, přednost by podle Madeje dostaly ty v Mariánských Horách a Hulvákách, Radvanicích a Bartovicích a Slezské Ostravě.

Například ze Základní školy Vrchlického v Radvanicích vyjede na vzduch každoročně více než dvě stě dětí od přípravného ročníku až po devátou třídu. „Dříve jsme jezdili do Beskyd, místa pobytu nyní ale střídáme a hledáme prakticky po celé republice. Snažíme se vybrat ubytování tak, aby hotel byl v lese a díky poměrně velkorysému příspěvku také s bazénem nebo saunou. Aby pobyt dětem co nejvíce prospěl," říká ředitelka školy Hana Ostřanská.

Škola totiž může získat na žáka dotaci až 4500 korun, maximální výše pro školu je 450 tisíc korun. „Kdyby byl příspěvek nižší a rodiče museli doplácet vyšší částku, určitě by to zájem o školu v přírodě ovlivnilo. Máme tu děti z rodin, kde mají tři i čtyři sourozence. Rodiče by si to nemohli dovolit," uvažuje Ostřanská.

I od zdravotních pojišťoven

Kromě peněz z města však rodiče mohou získat příspěvek na školu v přírodě pro své děti i od svých zdravotních pojišťoven. Například od Revírní bratrské pokladny pětistovku, od České průmyslové zdravotní pojišťovny až 1500 korun. Kromě toho se mohou se žádostí obrátit i na svůj sociální úřad. A to i v případě, že zde nejsou registrovaní, ale jejich příjmy nejsou dostatečné, aby si mohli dovolit dětem školu v přírodě zaplatit. „Vždy se ale zkoumají majetkové poměry," řekla Gabriela Petříková z Úřadu práce Ostrava.