Čtvrtek druhého prosince, krátce po čtvrt na osm ráno. Sníh na silnici zůstává, i když bariéry na krajnicích naznačují, že cestáři přes noc nezaháleli. Motoristům to ale přesto klouže, cesty jsou kvůli velkému množství napadaného sněhu užší, špatně se parkuje. Mnoho šoférů neskrývá podráždění, častěji se i troubí. Na koho? Třeba na dalšího motoristu nebo na chodce, který chce přejít silnici.

Chodci to ale také nemají vůbec jednoduché. Třeba schody od kostela k náměstí J. Gagarina jsou schůdné, ale jak lze často zaslechnout na Zelené vlně pro motoristy, jen s nejvyšší opatrností. Kousek níže, u jedné z budov obvodního městského úřadu, jsou ale chodníky uklizené příkladně.

Lávka pro pěší přes Ostravici je zasněžená, ranní chodci na ní vyšlapali úzkou stezku. Na druhé straně řeky Ostravice se dá sejít bezbariérově nebo po schodech. Ty se ale ztrácejí pod sněhem, a tak lidé volí pro sestup druhou možnost.

Jedna z ostravských uzlových křižovatek na křížení Českobratrské a Sokolské třídy. Lidé v oranžových vestách jsou vidět, uklízejí od sněhu chodníky. Stejně jako chlapík před budovou Ostravské univerzity na Českobratrské, ten pracuje s velkou vervou a odhodláním, málem nikoho ani nepustí přes přechod pro chodce. Nejdřív lopata a pak smeták. Kousek chodníku, který uklízí, se málem leskne.

O kousek dál, na Gregorově ulici, se několik motoristů, sice usilovně, ale občas i neúspěšně, pokouší dostat z místa, na kterém předchozí večer bez potíží zaparkovali. Bez lopaty ale většinou nemají šanci. Cestáři totiž pluhem často ohrnuli jejich vozy sněhovou bariérou. „Nevyjedu, musím nejdříve pro lopatu. Řekni, ať tu poradu posunou nebo radši zruší. V televizi hlásili, že je zasněžená celá republika,“ huláká v mraze do mobilu podsaditý muž a uleví si alespoň tak, že nakopne hromadu sněhu.

Rodiče, kteří vedou své ratolesti do škol, mají kromě aktovek i igelitky. „Dala’s mi tam tu kombinézu? Víš, že půjdeme s družinou bobovat,“ ujišťuje se usměvavý klučina u své maminky.

P. S.: Hodinu po čtvrtečním poledni informují o svém boji se sněhovými příděly pracovníci Ostravských komunikací. „Nasazeno bylo patnáct sypačů, dvanáct traktorů s radličkami, devět nákladních vozidel se závěsnými pluhy a pět vozidel hasičů. Propluhováno bylo na ranní směně 2098 kilometrů silnic a dalších 454 kilometrů pomocí kolon nákladních automobilů se závěsnými pluhy. Celkem 884 kilometrů silnic bylo chemicky ošetřeno, vypotřebovali jsme 73,3 tuny soli a 12,5 tisíce litrů solanky,“ hlásí.

Zima nejvíce potrápila autobusy

Až padesátiminutové zpoždění nabíraly ve středu autobusy městské hromadné dopravy v Ostravě. Ve Václavovicích dokonce musel být kvůli nesjízdnosti silnice na jednu hodinu a deset minut přerušen provoz. Zpožďovaly se i tramvaje. Rozmrazování výhybek na návaly sněhu totiž nestačilo, a tak musely nastoupit čety, které výhybky čistily ručně. „Provoz komplikovaly i různé drobné nehody, některé komunikace byly uzavřené pro nesjízdnost,“ konstatoval náměstek ředitele Dopravního podniku Ostrava David Mlčák. Ve čtvrtek už byla situace daleko lepší. Doprava byla sice ještě stále zpomalená, zpožďění se už ale pohybovalo jen v řádu minut. „Teplota se ustálila a také sněžení má ustávat, takže větší komplikace už neočekáváme,“ konstatoval včera Mlčák. (ha)