Před zhruba dvanácti lety se Krkoška podle státního zástupce podílel jako zaměstnanec společnosti Interchemia Praha na uplácení lékařů. Ti měli za přímou finanční odměnu, dary, zájezdy a další benefity preferovat při předepisování léků medikamenty konkrétních farmaceutických firem. Obvinění se týká období, kdy Jan Krkoška nebyl politicky aktivní.

Padne verdikt?

Hejtman v úterý na přímý doraz Deníku, zda v případě odsuzujícího verdiktu vyvodí důsledky, odpověděl: „Určitě se k tomu nějak postavím.“

Parkování v Ostravě.
Rychleji, s rezervací a bezhotovostně. Parkování v Ostravě se brzy změní

Není vyloučeno, že již ve čtvrtek padne rozsudek. V kuloárech se mluví o tom, že by se hejtman mohl přiznat a prohlásit vinu, případně uzavřít se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Zda zvolí tento nebo jiný postup, bude jasné až po zahájení hlavního líčení. To je v tuto chvíli naplánováno na jeden den. Očekává se velký zájem médií.

Vyšetřování

Kauzu několik let rozplétala a vyšetřovala Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ). Policie se zajímala o období mezi roky 2009 až 2013. Jan Krkoška v letech 2009 až 2012 působil na významném postu ve společnosti Interchemia Praha, spol. s. r. o., která se ocitla v hledáčku detektivů z NCOZ.

Čajovna u Sýkorova mostu, 15. března 2024, Ostrava.
Čajovna u Sýkorova mostu v Ostravě končí. Knihovna využije její prostor jinak

Původně bylo stíháno 200 osob, z toho 151 lékařů. U 128 z nich došlo k podmíněnému zastavení trestního stíhání. „Obvinění se k trestné činnosti plně doznali, svého jednání litovali, nebyli v minulosti odsouzeni a poukázali na pomoc obětem trestných činů 1,5 násobek částky, za kterou byli stíháni. Celkem přibližně 20 milionů korun,“ informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Postupně proběhlo několik soudů s lékaři i zástupci farmaceutických firem. Padaly podmíněné a peněžité tresty. Jan Krkoška patří mezi poslední stíhané, u kterých ještě soud nerozhodl o vině či nevině.