Ostravice-Textilie už byla kompletně vyklizena, odstranily se zbytky beznadějně zničených částí interiéru, očistilo se zdivo i dostupné části původního ocelového skeletu. A přestože na první pohled nevypadá příliš jinak než dřív (a to ani zvenčí, kde opět bují náletová zeleň na střeše), stavební práce mohly minulý měsíc naplno začít.

Budova bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia.
Rekonstrukce banky u Ostravici mohla začít s dostavbou náměstí. Co se stalo?

„V místech, kde před léty došlo k zřícení několika podlaží, byly obnoveny nosné prvky mezi patry, rekonstruovaly se podlahy a stropy a bylo dozděno chybějící zdivo. V podzemí budovy byly obnoveny drenážní kanály a provedla se hydroizolace,“ popsal Deníku aktuální stav zástupce investora, společnosti Ivančice property, Jindřich Vaněk.

Málem musela k zemi

Rekonstrukcí, kterou provádí společnost Bystroň group, prochází dvě ze tří budov komplexu, v sousední Živnobance přivrácené k pěší zóně ulice 28. října a Smetanovu náměstí, byl zřízen sklad materiálu.

   Budova módního domu Ostravica-Textilia a výhledy z ní:

Po neodborných stavebních úpravách, které vedly na přelomu tisíciletí ke zřícení několika pater, měla Ostravica podle nynějších vlastníků opravdu namále a stejně jako řadu dalších historicky chráněných památek ve městě (Jatka, Grossmannova vila), ji málem potkala demolice. Zachránila ji však bytelná původní konstrukce.

Budova bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia.
Budoucnost perly Ostravy? Z Ostravice-Textilie má být kulturní centrum a hotel

„Zásadním problémem byla statika celé budovy. Problémy jsme samozřejmě čekali a postupně je řešíme – například kvalitu cihel vnitřních vyzdívek a příček, které jsou v takovém stavu, že je lehce rozmáčknete v ruce,“ staví Vaněk do kontrastu k nosné konstrukci některé další prvky. V Ostravici podle něj o překvapení opravdu není nouze.

„V mezipatře jsme třeba objevili bytový prostor, který byl přístupný jen přes otvor ve stropě. Kdy, jak a proč takový byt vznikl, nevíme. Ztratil se dokonce i z většiny stavebních výkresů,“ komentuje záhadu Jindřich Vaněk.

Pro veřejnost

Práce na proměně v líbivou vizualizaci jsou teprve v počátcích. Ještě letos budou vyměněna všechna okna, aby se v zimě mohlo v Ostravici topit a práce mohly plynule pokračovat.

„Fasáda a rekonstrukce střechy jsou v plánu příští rok na jaře. Zvenku tedy čtenáři Deníku letos změnu nepoznají,“ vysvětlil Vaněk stručný harmonogram, přičemž postup prací bude veřejnost moci sledovat on-line prostřednictvím stavebního deníku na sociálních sítích až do června příštího roku, kdy má být rekonstrukce hotová.

Ostravica textilia, 25. června 2019 v Ostravě.
Ostravica-Textilia: blíží se konec největší ostudy v centru Ostravy?

„Stavba do té doby musí být dokončena. Veřejnosti se Ostravica otevře během příštího léta a ostrý provoz v ní začne na podzim 2023,“ nastínil zástupce investora, který v atriu s historickým schodištěm počítá s restaurací a kavárnou, v suterénu s hudebním klubem a v nejvyšším patře s divadelním a konferenčním sálem. Ostravica tak bude z části opět přístupná široké veřejnosti.

300 milionů korun

Primárně však ve druhém a třetím patře bude sídlit Business boutique inkubátor. „Tímto názvem chceme vyjádřit, že půjde o prostory pro vznik a rozvoj nových podnikatelských nebo uměleckých aktivit, a to ve vzájemné kooperaci. Průmyslový design a architektura jsou obory, kde tato spolupráce běžně funguje. V Ostravici najdou zázemí začínající podnikatelé v oborech jako 3D tisk a zobrazování, herní průmysl, nebo e-sport,“ okomentoval novou etapu Ostravice-Textilie Jindřich Vaněk.

Ostravica Textilia. Ilustrační foto.
Zbořit, nebo zachránit? Ostravica-Textilia očima ostravských volebních lídrů

Do současnosti bylo v ostravské perle proinvestováno přibližně 70 milionů korun, přičemž nejvíce stálo statické zajištění budovy, dále neodkladná sanace střechy a následné znovuvybudování zničených částí. Předpokládané celkové náklady rekonstrukci a vybavení budovy jsou dnes dalších 224 milionů korun. Celkem by tak obnova Ostravici měla spolknout zhruba 300 milionů korun.