„Zítra, tedy v pátek ve 12 hodin se zmírní opatření pro venkovní produkce a služby pro Ostravu, Karvinou, Frýdek-Místek a Opavu. Ještě větší rozmělnění bude na Bruntálsku, Krnovsku a Rýmařovsku,“ informoval první náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo na svém facebookovém profilu. Na místě promluvil také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Za středu přibylo 247 nově nakažených, z toho 73 v Moravskoslezském kraji. Situace je ale stálá a dočasné nárůsty způsobují plošné testy. Hejtman kraje Ivo Vondrák zmínil, že jediným bezpečným okresem je Bruntál, nakažený tam není nikdo a za posledních 14 dní tam byl jediný pozitivní případ.

"V OKD proběhlo 2500 testů, z toho 55 bylo pozitivních. Na dole ČSA je 250 otestovaných a žádný pozitivní případ. Od 3.června tam nebyl nikdo nakažený," uvedl hejtman Ivo Vondrák a upozornil na to, že stále nejsou dodržována pravidla, zejména nošení roušek ve vnitřních prostorách. Vyzval proto starosty, aby jednotlivé městské policie na dodržování opatření dohlížely.

Stále bude platit nutnost testů při vstupu do zdravotnických a sociálních zařízení. Dobrá zpráva míří za kulturou. Zajásat mohou pořadatelé některých kulturních akcí, například Letních shakespearovských slavností Ostrava, jejichž pořadatelé dosud nevěděli, jestli se v červenci bude hrát.

"Kulturní akce konané venku budou vázány pouze nošením roušek a dodržováním rozestupů. Na svatbách a pohřbech nebudou roušky u rodinných příslušníků vyžadovány. V interiéru a MHD roušky zůstávají. Uzavření podniků se posouvá z 23. na 24. hodinu. Naopak omezení nebudou platit pro přírodní koupaliště," vyjmenoval hejtman některá z opatření, které vstoupí v platnost v pátek v poledne.