Po jednání multidisciplinárního týmu Klub SOIVA (jehož název odkazuje na ubytovnu téhož jména oficiálně pojmenovanou Bytový dům Hulvácká 8) řešícího problémy v této lokalitě, přicházejí před zástupce úřadu, strážníků, neziskových organizací a správce ubytovny lidé z majoritní komunity.

Jsou, slušně řečeno, naštvaní a stranou dávají i korektní označení romského etnika. „Cítíme se ohrožení. Obyvatelé z ubytovny jsou hluční, sprostí, drzí a přepadávají zejména děti a seniory. Když se to projednává, cikáni mají uvedeny jen jména a my všechny údaje včetně adres, telefonních čísel. Cestou ráno do práce čelíme jejich pokřikování: K…y!“ zlobí se občané.

Další připomínky jen prší: „Co mám dělat, když na mne pět malých cikánů háže kamení? Děcka nám schválně skáčou pod auta, mají z toho srandu, nikdo je nehlídá ani nevychovává, co s nimi budete dělat? Ve tři hodiny v noci se tu pohybují tlupy lidí, psů, kravál! Asi šestiletý cikán po mně hodil na balkon kus dřeva, mohl mě zranit či rozbít okno! Nedodržuje se noční klid, nemůžeme otevřít okna! Až večer ožívají, řve hudba, řešte to! O půlnoci si jdou hrát ven fotbal, prostě nedělají, nemusí do práce a je jim jedno, že se normální lidi nevyspí… Naše děti mají strach jít ven, nemohou si vzít kolo nebo telefon nemohou si jít hrát na pískoviště! Děcka z ubytovny žebrají o peníze, kradou úrodu ze zahrad…“

Radomír Mandok, správce ubytovny s 320 klienty včetně dětí, jen smutně pokyvuje.

„Nemůžeme řešit výchovu dětí, které vychovává ulice. Děti z parkoviště však do půlky června zmizí, zřídíme jim na nádvoří koutek na hraní. Vstup na soukromé pozemky se snažíme zakazovat. Kdo u nás byl, ví, že se to řeší. S problémovými lidmi se rozloučíme,“ uvádí. Dává kontaktní číslo na ubytovnu, kam mohou lidé v případě problémů telefonovat.

V objektu SOIVA existuje taktéž kontaktní místo strážníků (funguje dvakrát denně v dopoledních hodinách, kdy jsou lidé z paneláků či vilek v práci). A ti slušní se tam i bojí! „Po oznámení na mne přijde deset cikánů, jako se to už stalo?“ podotýká jeden z místních.

„Za stovku vám na ubytovně řeknou, kdo tě okradl,“ pokouší se o žert další soused. Anebo to myslí vážně?

Martin Bednář coby starosta Jihu a člen multidisciplinárního týmu si bere jako osobní úkol vyřešit problém s padajícím plotem okolo ubytovny. Slibuje, že požádá strážníky o změnu kontaktního místa i jeho úředních hodin, delší výkon pochůzkové služby a pokusí se zařídit vybudování řádné služebny.

Smutná je odpověď úřednice z odboru pečujícího o děti na otázku, jak stimulují romské děti a mládež ke studiu i následnému zapojení do pracovního procesu. „Ze zákona bohužel po základní škole dál nikam nemusí. Skupina lidí, o nichž se bavíme, děti nevychovává,“ líčí. A stejně jako strážníci, starosta i správce ubytovny lidi vyzývá: „Nemlčte, dávejte nám podněty!“

Člen vedení jednoho ze zdejších bytových družstev Petr Drastich je se setkáním jež se protáhlo na více než dvě hodiny docela spokojen. „Určité věci jako třeba nadávání z konkrétních oken se začaly řešit hned. Strážníci dostali fotografie. Je dobře, že nás už berou vážně,“ tvrdí. Potíže s objektem SOIVA podle něho trvají asi tři roky, za jejich vrchol slušní lidé považují doslova zplundrování dětského dne v jedné restauraci naběhli tam spratci z ubytovny, pokradli sladkosti a upalovali pryč!

K TÉMATU

Obvod a ubytovny Na území Ostravy-Jihu je čtrnáct ubytoven přičemž radnice je všechny oslovila a chtěla od jejich majitelů, aby je odprodali. Ale ozvali se jen z Areálu (chtěli 220 milionů korun) a Hlubiny (jejich nabídka byla sice reálnější, ale též přesahovala cenu znaleckého odhadu). „Kde není nabídka prodeje, není ani možnost koupě. My bychom však uvítali odkoupení a nahrazení dosavadního byznysu s chudobou zřízením domů s pečovatelskou službou či podobných zařízení pro seniory,“ vysvětlil starosta Martin Bednář.