Zmiňoval škody v dopravních prostředcích, na ubytovnách a mluvil o krádežích. „Jde o zanedbatelné množství osob z celkového počtu uprchlíků, asi o tři desítky, ale obávali jsme se, že by k tomu mohlo dojít,“ konstatoval Ivo Vondrák. Hejtman míní, že pokud by problémové osoby začaly působit větší problémy, musela by je řešit policie.

Blíže svá tvrzení ovšem Ivo Vondrák nespecifikoval. Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení hejtmanství včera pro Deník uvedla, že podrobnosti sdělit nemůže. „Přesně je nevíme. Ty informace padly na zasedání krizového štábu,“ uvedla Miroslava Chlebounová s tím, že samotný hejtman bude až do pátku v Praze.

Informaci o poškození jistého ubytovacího zařízení potvrdilo Městské ředitelství policie Ostrava. Na podnět Deníku v reakci na tvrzení hejtmana Ivo Vondráka přišla od policie odpověď, že má informace o poškození hotelového domu. „Prozatím nám ale tuto skutečnost majitelé neoznámili,“ stojí ve sdělení ředitelství policie. Ta dále uvádí, že v případě poškození autobusu se údajně jednalo o autobus hasičů.

Petr Kůdela, tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů, kteří se starají o chod Krajského asistenčního centra pro Ukrajinu, a tudíž i o převozy uprchlíků, řekl, že o žádném poškození autobusu neví. „Mám jen informace, že náš autobus byl znečištěný, o poškození žádnou zprávu nemám. A ani nevím o tom, že by něco řešila policie,“ reagoval Petr Kůdela.

Sdělení hejtmana Vondráka, které reprodukovala média, vyvolala na sociálních sítích silnou reakci. Někteří pisatelé se vyjadřují k uprchlíkům kriticky. „Kdo si myslel a myslí, že to bude bez problému, je naivní hlupák,” tvrdí se jedna z pisatelek. Poměrně velká skupina diskutujících ale oponuje tím, že jde o malou skupinu lidí. „Každá emigrace přináší určité procento problémových lidí. I ta naše po roce 1948 nebo 1968. Vždy jsou ekonomičtí a kriminální migranti. Bohužel s tím musíme počítat. To ale neznamená, že odmítneme ty, kteří jsou vyděšení z války a chtějí pro své rodiny klid a mír,“ zaznívá z protistrany. 

K TÉMATU

Deník požádal o vyjádření hejtmany sousedních krajů

V Olomouckém kraji k nárůstu kriminality v souvislosti s ukrajinskými uprchlíky během března ani prvních dubnových dnů nedošlo.

close Josef Suchánek (PIRÁTI a STAROSTOVÉ) - hejtman, finance - majetek, krizové řízení info Zdroj: Archiv strany/politika zoom_in Josef Suchánek (PIRÁTI a STAROSTOVÉ). „Pravidelně dvakrát do týdne máme zasedání krizového štábu, kterého se účastní také ředitel krajské policie Tomáš Lansfeld. Také dnes (tj. v úterý) nám potvrdil, že ani po přílivu několik tisíc uprchlíků do našeho kraje se kriminalita nijak nezvýšila. Policisté se v celém Olomouckém kraji dosud zabývali jen asi dvěma nebo třemi méně závažnými případy, kterých se měli dopustit uprchlíci,”  sdělil hejtman Josef Suchánek (PIRÁTI a STAROSTOVÉ).

close Holiš (ANO) 46 let, Rožnov pod Radhoštěm, hejtman Zlínského kraje info Zdroj: ANO zoom_in Radim Holiš (ANO). Mírné problémy hlásil v úterý večer hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). „S touto situací jsme se také setkali, stejně jako jiné kraje. Devatenácti lidem maďarské národnosti jsme postkytli nouzové ubytování ve Valašských Kloboukách. Jejich pobyt nebyl úplně bezproblémový a proto si tuto skupinu lidi převzala Správa uprchlických zařízení a zajistila jim další bydlení ve Vyšních Lhotách,” upřesnil Radim Holiš.