S nimi pak další lidé obchodovali na internetu. Původně za to byl odsouzen k osmi a půl roku vězení. Obhajobě se po úspěšném odvolání podařilo v novém procesu dosáhnout uložení podstatně mírnějšího trestu, a to ve výši pěti let. Lékárníkovi přitom hrozilo osm až dvanáct roků. Ani s tím ale Jan H. nebyl spokojený a v těchto dnech se v rámci dalšího odvolání snažil verdikt zvrátit. Senát, který se případem zabýval, argumenty zvážil a definitivně rozhodl.

Rekapitulace případu

Nejprve malá rekapitulace. Lékárník na padělané recepty vydával medikamenty Janě G. a Radimu S. Šlo především o léky na deprese a hubnutí, které pak dvojice nabízela na internetu. Zájemců bylo více než dost, a to z celé republiky. Na dračku šly například Diazepam, Elenium, Hypnogen, Alprazolam, Adipex, Aneurox, Rivotril, Xanax a další.

Zatčení a obvinění

Trojice byla po zatčení obviněna z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Vzhledem k rozsahu a výši celkové škody se všichni ocitli v trestní sazbě určené velkým drogovým rybám. Hrozilo jim od osmi do dvanácti let žaláře.

Liberty Ostrava, ilustrační foto.
Liberty Ostrava se opět nerozjede, lidé se báli o výplatu. Co huti přikázal soud

V roce 2018 byla ke Krajskému soudu v Ostravě podána obžaloba. Hlavní líčení začalo v roce 2019. Jana G. a Radim S. prohlásili vinu. Soud jim vyměřil pět a šest let žaláře. U Jany G. později odvolací soud s ohledem na okolnosti a rodinné poměry změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletý podmíněný. Oba obžalovaní svými výpověďmi pomohli usvědčit provozovatele lékárny, který ale variantu prohlášení viny odmítl. O tom, že léky slouží k dalšímu kšeftování, prý nevěděl. Soud ho v roce 2021 přesto poslal na osm a půl roku do vězení.

První odvolání

Odvolací Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek zrušil a případ vrátil do Ostravy k novému projednávání s tím, aby hlavní líčení vedl jiný senát. Ten původní podle něj v rozsudku nad Janou G. a Radimem zaujal předběžný názor o vině Jana H. Vrchní soud přitom poukázal na rozsudek Evropského soudu, který se zabýval podobným případem na Slovensku.

Snížení trestu

V novém hlavním líčení krajský soud lékárníkovi vyměřil pět let. Svou roli v uložení trestu pod zákonnou sazbu sehrála mimo jiné délka soudního řízení i to, že obžalovaný vedl řádný život. Soud také v jeho prospěch upravil dobu páchání trestné činnosti a její rozsah. Lékárník v rámci trestu dostal i pětiletý zákaz činnosti. I přes mírnější rozsudek ale lékárník spokojený nebyl a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten v těchto dnech rozhodl.

Tentokrát neuspěl

„Odvolání bylo jako nedůvodné zamítnuto. Vrchní soud v Olomouci má za to, že soud prvního stupně provedl dostatečné dokazování a dostatečně se zabýval stěžejními otázkami. Soud prvního stupně správně dovodil, že obžalovaný si musel být vědom toho, že nejde o vydávání řádně předepsaných léků,“ konstatoval mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

Policisté prověřují napadení v Ostravě.
VIDEO: Napadení dvojice v Ostravě, policie hledá svědky a muže z videa

Jak dodal, obžalovaný to mohl dovodit nejen z množství léků, ale také z toho, že byly delší dobu vydávány jen dvěma pacientům. Navíc recepty pocházely z jednoho lékařského zařízení. Jak se později ukázalo, šlo o recepty opatřené kradeným razítkem. S tím ale lékárník neměl nic společného.

Pro obžalovaného

Jak mluvčí vrchního soudu zdůraznil, ostravský soud šel při druhém hlavním líčení maximálně ve prospěch obžalovaného. „Týkalo se to rozsahu trestné činnosti, respektive neoprávněného vydání léků, kdy se neprokázalo, že by obžalovaný pověřil ostatní zaměstnance tím, aby vydávali na tyto recepty léky. Takže byl uznán vinným pouze za léky, které byly vydány na základě předpisů, jež prokazatelně opatřil svou parafou,“ řekl Cik. Poměrně výrazně se také zkrátila prokázaná doba trestné činnosti. I tak šlo ale o dosti dlouhé období. Ve hře bylo 12 druhů léků a stovky balení.

Spíše mírný trest

Co se týká pětiletého trestu uloženého ostravským soudem, ten podle Cika rozhodně není přísný, spíše naopak. „Zákonná trestní sazba začínala na osmi letech. To znamená, že dostal tři roky pod zákonnou trestní sazbu. Odvolací soud má za to, že trest není určitě nepřiměřeně přísný, spíše se dá mluvit o mírnějším trestu,“ řekl Cik s tím, že o případném zpřísnění však vrchní soud nemohl uvažovat, jelikož se proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě neodvolal státní zástupce.

Z nákupního centra Futurum v Ostravě zmizely lavičky.
Co nám to provedli? Zoufalí muži bloumají v nákupním centru Futurum v Ostravě

Vrchní soud také potvrdil pětiletý zákaz činnosti spočívající v zákazu výkonu podnikání a zaměstnanosti v oboru farmacie. I k tomu měl Jan H. výhrady. Rozsah se mu zdál příliš široký. Jak ale mluvčí soudu uvedl, úžeji ho vyslovit nešlo.

Rozhodnutí je pravomocné a není proti němu odvolání. V úvahu přichází jen dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek. To znamená, že po předvolání bude muset lékárník nastoupit do vězení.