Oproti loňskému roku zdražili šupináči u Venuše zhruba o deset procent. Letos kvůli zvyšujícím se nákladům a inflaci tak stojí kilo kapra 127 korun, Amur, který je spíše doplňkovým zbožím, pak 135 korun.

„Ryb je jako vždy dostatek,“ říká prodejce Zdeněk Nehudek, který největší nápor očekává ve čtvrtek 22. prosince a také v pátek 23. prosince.

Vánoční farmářské trhy v OC Futurum, 17. prosince 2022, Ostrava.
VIDEO: Vánoční farmářské trhy v Ostravě. Chleba za 120, vejce za deset

Tradičně prodává ryby z Třeboňska. U kádí má k ruce další tři pracanty, nejinak tomu bude na konci týdne. Průběžně se mu tvoří fronty, čtyři pět lidí za sebou není výjimkou. I proto, že čím dál více lidí má zájem o doplňkové služby. „Kompletní servis, tedy usmrcení, vykuchání a stažení z kůže stojí šedesát korun,“ informuje prodejce.

Navzdory zvyšujícím se nákladům na živobytí nepozoruje, že by lidé brali ryby menší nebo jich pro ně chodilo méně, naopak ještě častěji využívají servis. „Není to věkem, že by se obměňovaly generace a mladým se s rybou nechtělo piplat, ale zkrátka je jiná doba, lidé už doma nechtějí špínu,“ říká Nehudek, který větší podíl prodaných ryb právě se službami kolem pozoruje i meziročně oproti loňsku.

Kovář Jakub Nenutil předvádí své řemeslo v rámci Ostravských Vánoc, 14. 12. 2022, Ostrava
VIDEO: Zručný kovář teď baví na trzích v Ostravě. Jeho výrobky zná celý svět

Kapři se letos v Ostravě prodávají také na dalších tradičních místech, například u Alberta naproti úřadu práce v centru města nebo na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě.

Připomeňte si také ve fotogalerii níže, jak vypadal letošní listopadový výlov největšího z rybníků v Moravskoslezském kraji, rybníka Bezruč v Jistebníku - celou reportáž najdete zde.