Podle nového nařízení bude moci Poruba prodat jen tu část bytů, kterou jí vedení města odsouhlasilo loni v září. Další plány na privatizaci obecního bytového fondu zřejmě dostanou červenou.

Související článek: Ostrava zastavuje prodej obecních bytů

„Prodej našich obecních bytů do družstevního vlastnictví, což se týká osmapadesáti domů, pokračuje tak, jak bylo stanoveno zásadami privatizace, protože už byl řádně schválen městem. Souhlas města s prodejem je platný do 13. září. Chtějí-li si bytová družstva dům koupit, musí do tohoto data splnit podmínky stanovené městským obvodem Poruba," uvedla mluvčí porubské radnice Jana Končítková s tím, že kvůli vytváření celoměstské koncepce bydlení byl ale pozastaven prodej třiadvaceti bytových domů do osobního vlastnictví jednotlivým nájemníkům.

„Po schválení bytové koncepce se chce Rada města Ostravy vrátit k žádostem všech městských obvodů o souhlas s prodejem bytů, o čemž obvody písemně informovala. Obdrží-li Poruba souhlas města s prodejem, nabídne nájemníkům byty do osobního vlastnictví za podmínek podle platných zásad, které se nebudou měnit," dodala mluvčí Končítková.

Atmosféra kolem privatizace bytového fondu je v Porubě už několik měsíců napjatá. Část nájemníků totiž nesouhlasí s nabídnutým způsobem prodeje bytů. Nespokojenci vytvořili Sdružení na ochranu nájemníka a tlačí na porubské radní, aby podmínky privatizace změnili. Několikrát kvůli tomu vyšli i do ulic protestovat. Vadí jim hlavně cena. Je podle nich vysoká a plošně určená pro všechny byty, což je špatně. Vedení obvodu ale na pravidlech privatizace nehodlá nic měnit.

Jak členové a příznivci sdružení vnímají pozastavení prodeje obecních bytů?

„Ti, kteří bydlí v osmapadesáti domech, které je ještě možné koupit do družstevního vlastnictví, většinou tvrdí, že nepřestanou tlačit na vedení obvodu, aby snížili nabídnutou cenu. V novém rozhodnutí ostravských radních vidí naději, že by se to mohlo podařit. Velká část ale prohlašuje, že pokud se podmínky privatizace nezmění, domy s byty kupovat nebudou," konstatoval předseda rady Sdružení na ochranu nájemníka Ivo Adamec.

Dodal, že nájemníci, kteří bydlí v třiadvaceti domech, které se měly prodávat do osobního vlastnictví, jsou rozděleni.

„Hlavně sociálně slabším lidem a seniorům, kteří měli z privatizace obavy, se ulevilo, že vše zůstane při starém a nebudou muset shánět peníze na koupi. Mladší a movitější jsou ale zklamaní z toho, že o možnost pořídit si vlastní bydlení prozatím přišli," řekl Adamec.