„Vezměte transparenty, píšťalky a cokoliv, co dělá hluk, a přijďte nás podpořit. Sraz je v 15 hodin na tramvajové smyčce Vřesinská,“ vyzývá Občanská iniciativa za dostavbu Prodloužené Rudné.

Tu tvoří lidé nespokojení s protahováním dokončení 414 metrů komunikace I/11. Kromě obyvatel Poruby se k nim přidávají obyvatelé Svinova, Pustkovce, Krásného Pole…

„Zveme všechny, kterým není lhostejný současný stav přetížené komunikace a kolony popojíždějících aut aby se zúčastnili,“ stojí v prohlášení iniciativy. Ta tím ruší původní záměr blokády ulice 17. listopadu a protest přenáší k místu stavby. V plánu je pochodovat ulicemi Vřesinská a Ke Skalce (kde žijí aktivisté spolku Skalka) k chybějící části jinak hotové Prodloužené Rudné. Happening mají organizátoři řádně nahlášený a vše nasvědčuje i tomu, že demonstrací bude více.

Ilustrační foto.
Potvrzeno! Prodloužená Rudná dostala zelenou

„Domníváme se, že pan Richtár a jeho spolek blokují stavbu úmyslně. Škodí tak veřejnému zájmu a vydávají tisícovky obyvatel nejen z Poruby exhalacím a hluku z hustého provozu,“ líčí nespokojení občané a upozorňují na to, že zkrachovalo další jednání na krajském úřadě.

„Iniciativu těchto osob si nedovolím komentovat,“ vzkazuje Richtár, který nicméně poskytuje Deníku exkluzivní vyjádření a předkládá i svou korespondenci s krajem. Náměstek hejtmana Jakub Unucka v jehož kompetenci je doprava, prozrazuje, že odpůrci chtějí nejen sofistikovanější protihlukovou stěnu či odstranění lávky, ale rovněž vyplacení částky „zhruba dvaceti milionů korun“.

Nedostavěná část prodloužené Rudné ulice.
Vlastníci pozemků debatovali o Prodloužené Rudné

Jan Rýdl coby mluvčí Ředitelství silnic a dálnic upozorňuje, je tato instituce investuje, buduje a provozuje, jejím úkolem není hodnotit občanské aktivity.

„Je ale více než doložitelné, že zde celou dobu existuje někdo, kdo a to nazývám velmi diplomaticky zneužívá současného právního stavu k tomu, aby úmyslně účinně blokoval dokončení komunikace I/11,“ zakončuje Rýdl.

Richtár: Domluvme se a zveřejněme to!
Nový rok začíná ing. arch. Dušan Richtár psaním hejtmanovi kraje Ivo Vondrákovi, v dopise vyslovuje ochotu probrat věcně podmínky uzavření dohody o narovnání. „Z naší strany je deklarována vůle k jednání,“ tvrdí zástupce spolku Skalka. Poukazuje i na skutečnost, že je nutno přesvědčit ŘSD ČR, aby s tímto jednáním souhlasil. A to vytvořením vlastního návrhu dohody.

Měla by se zabývat otázkami technického řešení vyšší ochrany proti hluku, lávky a finančních kompenzací za věcná břemena, zhoršení životních podmínek, společenskou a psychickou újmu, poškození dobrého jména a znehodnocení majetků oprávněných,“ píše Richtár. Nyní je tedy podle něj na ŘSD ČR, aby „projevilo svůj postoj“ zasláním návrhu smlouvy o narovnání.

Zástupce odpůrců stavby nešel na lednovou schůzku proto, že se měla ve stejném personálním složení probírat tytéž témata jako v prosinci. „Tehdy byl dostatečný časový prostor ujasnit si vzájemná stanoviska,“ vysvětluje. Pokud by k dohodě došlo, je prý otázkou dnů ji podepsat. „A nemáme ani žádných námitek proti zveřejnění její konečné podoby!“ poznamenává Richtár.

Kraj: Co požadují, to musejí dát na papír
Náměstek hejtmana Jakub Unucka vzpomíná na poslední setkání s odpůrci Prodloužené Rudné: „Své ústní požadavky odmítli i přes původní dohody dodat písemně. Tito lidé hájí nějaké zájmy a tomu rozumím. Faktu, že využívají ne zcela dokonalých zákonů, rovněž. Osobně se však domnívám, že některé věci jsou za hranou. Nejen já jsem dospěl k názoru, že hrají o čas“.

Bez písemných požadavků vlastníků věcného břemene podle něj není možné „vést elementární diskusi“. Kraj se přitom pokouší být prostředníkem mezi Richtárem & spol na straně jedné a ŘSD ČR na druhé. „Dostat je za jednací stůl a vyřešit vše tak, aby už lidé v Porubě netrpěli hlukem a emisemi z tranzitní dopravy se bohužel nepodařilo,“ popisuje náměstek hejtmana.

Všichni, jak upozorňuje, podle něj i vědí, že stát nemůže za věcná břemena nabídnout skoro tisíckrát více než odhadní cenu (26 300 korun)! „Smutné na této kauze ale je, že obyvatelé Poruby i celého regionu jsou obětí několika jednotlivců preferujících osobní zájmy a zvyšujícíh neúměrně své požadavky. A na takovou hru rozhodně přistupovat nebudeme…“ uzavírá Unucka.

Prezident Miloš Zeman v Top hotelu Praha.
Moravskoslezský kraj – bašta stávající hlavy státu