„Všechno, všechno, všechno, pět, čtyři, tři, dva, jedna, teď!“ pobízely děti akademiky, aby naléváním co nejvíce vody do hořícího oleje vytvářeli maximální plameny. Na úvod měly ukázku hašení v režii fakulty bezpečnostního inženýrství.

„V úterý jdou na superpočítač, to bude pro Dominika vrchol, zajímá se dost o informační technologie,“ popisovala Marie Gerdová, jejíž patnáctiletý syn patří mezi patnáct účastníků turnusu příměstského tábora VŠB-TUO určeného právě malým autistům.

Polovina mostu Miloše Sýkory v centru Ostravy je pro pěší uzavřena.
Polovina mostu Miloše Sýkory v centru Ostravy je pro pěší uzavřena

„Děti s poruchami autistického spektra jsou velmi nadané a láká je věda i technika. Proto jsme vše přizpůsobovali jejich zájmu. Kromě bazénu tak nemáme na programu žádný sport,“ popisovala Tereza Benešová z popularizačního oddělení univerzity.

Táborníci si prohlédli sbírky geologického pavilonu a seznámili se s těžbou nerostných surovin. Zítra je čeká návštěva muzea Tatry v Kopřivnici, pozítří setkání s odborníky na kybernetiku a astronomi. V pátek koupání a na závěr pak možná i táborák.

„Tábor se nese ve znamení hry Minecraft Postav si svůj svět a je zaměřen i na rozvoj talentů. Ale nepříliš soutěživým způsobem, jelikož děti s poruchami autistického spektra mohou těžce snášet prohry. Vynikají někde jinde,“ vysvětlovala Gerdová.

Ta je předsedkyní spolku ADAM (Autistické děti a my), jenž s VŠB-TUO spolupracuje druhým rokem na pořádání tábora. A letos jeho osazenstvo doplnili zdraví sourozenci a k asistentům vedoucích se přidali i dva bratři z Dětského domova v Těrlicku.

Tieto Towers - sídlo společnosti Tieto Czech v Ostravě.
Ahoj, šéfe! Firem, kde si všichni tykají, přibývá