Kolem více než patnáct let zavřeného někdejšího hotelového domu začíná být znovu pořádně živo. Nový vlastník vypouští do světa půvabné vizualizace, jedná se zástupci města i obvodu. Historie však říká, že to ještě nic neznamená.

V minulosti měl být komplex zbourán a vyrůst tam měly mrakodrapy, později se počítalo s administrativním komplexem (více v historickém okénku níže, pozn. red.). Z obojího sešlo, ostravská veřejnost i garnitura jsou proto zdrženlivé.

Hotelový dům Jindřich. Ilustrační foto.
Modernizace Nádražní. Centrum Ostravy čeká dvouměsíční výluka tramvají

„Moderní komplex již brzy dostane nový nádech. Hotelový dům Jindřich v centru Ostravy nečeká demolice, nýbrž rekonstrukce. Noví majitelé plánují rekonstrukci, bude to velké…“ slibují na sociální síti LinkedIn vlastníci, kteří projekt koupili od skupiny Asental loni v létě.

Prodej má urychlit přestavbu

Vizualizace i foto aktuálního stavu lokality najdete v přiložené fotogalerii výše.

Asental měl přitom pro tento projekt už vydané stavební povolení. „Dosavadní projektová dokumentace rekonstrukce počítala s kancelářemi, byty, maloobchodními jednotkami i parkovacími místy. Abychom urychlili výstavbu a budoucí využití objektu Jindřich, rozhodli jsme se tento projekt, respektive společnost Jindřich Plaza Development, s.r.o., prodat zkušenému investorovi, jehož tým zajistí přestavbu bývalého hotelového domu,“ popsal důvody mluvčí skupiny Asental Tomáš Neščák. Podle informací Deníku za prodejem stojí také jiný pohled nového vedení Asentalu.

Takto bude vypadat nová kancelářská budova v centru Ostravy, která ponese příznačné jméno Organica.
Hlavně stavět! TOP 10 projektů roku 2022 v Ostravě

Naopak noví majitelé, byť prozatím působí navenek poněkud záhadně, nelení. Kromě vypouštění vizualizací přepracovaného projektu do virálního světa už se podle informací Deníku sešli separátně se zástupci města i centrálního obvodu.

„Byli se představit na poradě vedení města. Myslím v prosinci. Ukázali vizualizace, řekli jsme jim, že situaci nemůžeme podle obrázků hodnotit, ať nám tedy předloží nějaké relevantní podklady. Zatím se tak nestalo. K návrhu se proto nemůžeme vyjádřit,“ řekla Deníku investiční náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

„Noví vlastníci projektu byli svůj záměr prezentovat u nás na radnici,“ potvrdil i místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu David Witosz.

Byty, byty, byty. A služby

„Úcta k historii a k tradicím Ostravska jsou hlavním kritériem návrhu řešení rekonstrukce bývalého hotelového domu Jindřich a jeho adaptace na moderní centrum pro bydlení a služby,“ zdůrazňují vlastníci společnosti Jindřich Plaza s tím, že výrazným architektonickým prvkem má být administrativní budova v popředí vystupující z vodního prvku.

Nové, v pořadí třetí vizualizace Jindřich Plaza. Vizualizace: se souhlasem Jindřich Plaza DevelopmentTakto by měl komplex vypadat po rekonstrukci. Vizualizace. Zdroj: Jindřich Plaza Development

„Soubor šesti bloků původního hotelového domu Jindřich bude vizuálně koncipován jako pozadí k ‚obrazu‘ středového prvku věže,“ připsali nedávno k nové vizualizaci komplexu na LinkedIn.

Při přestavbě chce nový vlastník vycházet z původního záměru i existujícího stavebního povolení. „Ubezpečili nás, že dříve plánované změny, které jsou pro nás klíčové, nadále platí,“ ocenil místostarosta Witosz diskusi, z níž například vzešlo, že se počítá se zprůjezdněním komunikace za komplexem v místě dnešního chodníku vedle základní školy, čímž by se vyřešila řada dopravních komplikací na tamním sídlišti.

Hotelový dům Jindřich, březen 2017.
Hotelový dům Jindřich stále chátrá. Za barevným plotem

„Pozitivně rovněž vítám pozměněné vnímání developerů, že kanceláře už nejsou klíčové, ale myslí se stále více i na byty,“ okomentoval Witosz pozměněnou prioritní funkci budoucího komplexu.

Jednání na stavebním úřadu by měla být rychlá. „Majitelé avizovali zájem využít základ původního povolení, návrh však chtějí upravit vzhledově i obsahově. Termín zahájení výstavby nevíme, majitelé však avizovali zájem začít brzo,“ upřesnila Zuzana Bajgarová, která s investorem řešila i napojení na zrevitalizovaný Bezručův sad. „Nyní tedy čekáme na jejich podklady. Věřím, že Jindřich má velký potenciál pro město a byla by škoda jej nevyužít,“ dodala Bajgarová. V příštích dnech Deník přinese rozhovor s novými vlastníky.

HISTORICKÉ OKÉNKO K TÉMATU

Od demolice přes mrakodrapy až po reálné cíle

Od roku 2007, kdy hotelový dům Jindřich přivítal poslední plánované hosty, jimiž byli návštěvníci festivalu Colours of Ostrava, komplex chátrá. Po skončení festivalu měl být objekt zbourán. Tehdy se objevil první úvahy o projektu Jindřich Plaza.

Prvotní projekt počítal s demolicí hotelového domu a výstavbou tří nových objektů, z toho dvou mrakodrapů. Vizualizace: archivPrvotní projekt počítal s demolicí hotelového domu a výstavbou tří nových objektů, z toho dvou mrakodrapů. Zdroj: MMO

Tehdejší koncept však počítal pouze se zachováním těžní věže, naopak s demolicí hotelového domu. Na jeho místě měly vyrůst tři nové budovy, z toho dvě s parametry mrakodrapu. Počítalo se s prvotřídním hotelem, službami, kancelářskými prostory, obchůdky a podzemním parkovištěm. S příchodem hospodářské krize však plány za už tehdy zhruba 2,5 miliardy korun vzaly za své.

Mrakodrap Ostrava Tower.
Mrakodrap v Ostravě? Investor s městem hledají shodu, jasno nebude ani dnes

Později pak společnost Asental přišla se svým návrhem, který naopak počítal se zachováním objektu, jeho rekonstrukcí a proměnou v administrativní komplex doplněný o čtyřicet bytů a obchodní parter. Čekání na klíčového nájemce, s jehož potvrzením by začala přestavba, se však změnilo v loňský prodej. Bude třetí předložený projekt „nového Jindřicha“ a nového majitele definitivní?