Projekt Ostravský hmyzí mobiliář byl akceptován a dotace mu byla přidělena. Byla vyhlášena soutěž o zhotovení ostravského hmyzího mobiliáře. Byla vyhlášena soutěž, z které vyšlo osm výtvarných umělců, sochařů, architektů, kteří za přispění Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu Klubu Fiducia realizují hmyzí domečky na různých místech velké Ostravy.

Od června 2021 proběhl křest hmyzího domku podle návrhu výtvarnice Marie Siebertové v Ostravě – Hrabůvce, v srpnu bylo pokřtěno velké broukoviště na náměstí E. Beneše v centrálním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Krásný hmyzí domek sochaře Bedřicha Mrkvy byl veřejnosti představen primátorem města Ostravy Tomášem Macurou v Komenského sadech poblíž mostu Pionýrů.

Starostka Moravské Ostravy a Přívozu Zuzana Ožanová (ANO).
Policie našla v kanceláři ostravské starostky Ožanové štěnici!

Prozatím nejvíce navštívený křest hmyzího domku se konal 20. srpna 2021 za domem číslo 35 na Sokolské třídě. V 16,00 hodin zde představila Ilona Rozehnalová sochařku Marii Seibertovou, která křtila svůj, již druhý, hmyzí domek.

„Stěžejním motivem tohoto hmyzího domku i těch menších, které si zde lidé dodělají, jsou tři vykřičníky, což je vlastně logo města Ostravy. Do konstrukce je zasazen různý materiál, především dřevin, do kterých jsme navrtali mezery různých rozměrů. Je předpoklad, že si broučci a jiný hmyz cestu najde. Když jsme dělali ten první domek, tak ještě než jsme jej přepravili na místo, tak už byl obsazen vosičkami,“ konstatovala Marie Seibertová.

Folklor bez hranic 2021 - soubory v ulicích Ostravy.
Folklor bez hranic v ulicích Ostravy. Umělci se předvedou v obvodech města

Rodiče se svými dětmi nepřišli jen ke křtu hmyzího domečku, ale přišli si také vyrobit svůj malý hmyzí domeček, který si po sestavení nainstaluji na balkon či na zahradu a tím pomohou hmyzu se usídlit a dále, stejně jaké vše živé, pomáhat přírodě.

„Máme zájem do tohoto projektu zapojit i veřejnost. Autoři kromě velkého domku vyrobí skládačku malého domečku, který si na připraveném worshopu vyrobí společně s dětmi sami a odnesou si jej domů. Druhá dílna, kterou vede Elli Motýlová, je taková kreativní, kdy si děti za pomocí instruktora vyrábějí brouky z rozličných materiálů, například z housky, chleba, klacíků a podobně,“ vysvětlila Ilona Rozehnalová, předsedkyně spolku Antikvariát a Klub Fiducia a Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu.

Marie Siebertová (vlevo) a Ilona Rozehnalová křtí hmyzí domek.Marie Siebertová (vlevo) a Ilona Rozehnalová křtí hmyzí domek.Zdroj: Josef Zajíc

Kdo je Marie Siebertová?

Po základní a střední škole studovala na Ostravské univerzitě Pedagogické fakultě tři roky výtvarnou výchovu. Pak přešla na magisterské studium na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Umění se věnuje spíše volnočasově. Pracuje jako učitelka na mateřské škole v Ostravě.

Další informace ke křtu projektu Ostravský hmyzí mobiliář

10. září 2021 - Ostrava-Přívoz, Za ptačí voliérou, sochař Petr Szyroki

17. září 2021 - Černá louka za dětským hřištěm, architekt Jiří Markevič

24. září 2021 - u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity na Slezské Ostravě, sochař Josef Kukučka

1. října 2021 - V parčíku před gymnáziem O. Havlové v Ostravě-Porubě, sochařka Gabriela Maňáková

18. října 2021 - Na zelené ploše vedle gymnázia v Ostravě-Hrabůvce, sochař Lukáš Dvorský