Z jedné strany se chystá výstavba netradičního domu na nároží Kostelní a Biskupské ulice, ale vstup do centra Ostravy má být důstojnější i z druhé strany (opomineme-li na chvíli ohyzdnou Ostravici-Textilii). Před průchodem u Komerční banky podle projektu architekta Ondřeje Vysloužila už vzniká takzvaná piazzeta, malé odpočinkové náměstí.

„Počítá se s realizací vesměs podle původního návrhu,“ potvrdil architekt Vysloužil více než dva roky staré plány. Jedinou změnou je, že od té doby uhynul jeden ze vzrostlých stromů, které měly být součástí stinného posezení.

Zastávka Elektra v centru Ostravy, duben 2018. Ilustrační foto.
OBRAZEM: Přístřešek u Elektry už slouží lidem
Promenádu v Umělecké ulici nyní po výměně plynovodu (z větší části prováděné ve vedlejší Jurečkově ulici) tvoří štěrkové podloží. V budoucnu by měla být promenáda opravdu reprezentativní, a to i v Jurečkově ulici. Tedy za předpokladu, že obvod skutečně ve
Povede k Domu umění promenáda, nebo jej olemuje parkoviště?

V uplynulých týdnech do místa najela těžká technika a místo se do léta výrazně změní. Pryč zmizí rozpraskaná dlažba a pomočené zídky. Průchod do Tyršovy ulice bude nasvícený, přibudou lavičky a po pravé straně piazzety podél Paláce Prosperita „vyroste“ několik dvoumetrových betonových sloupů, které budou sloužit jako tvůrčí plochy pro sochaře a jiné umělce.

NOVÉ OKOLÍ DOMU UMĚNÍ

Nedaleko ve stejnou dobu začala i rekonstrukce Jurečkovy ulice před Domem umění. Při jakémkoliv kopnutí do země v tomto místě lidé věří, že se začíná realizovat líbivá proměna, kterou před časem navrhla trojice studentů architektury a jež počítá s promenádou v Umělecké ulici i celkovou proměnou před samotným Domem umění. Tam mají většinu parkovacích míst nahradit pěší zóna a plastické prvky.

KAUZA BAROŠ. Od soboty fotbaloví příznivci v Česku sledují reakce sparťanů, kterým se nepozdávala hra kapitána Baníku Milana Baroše. Ten v 86. minutě rozhodl o vítězství 3:2. Po šlágru 26. kola takhle slavil zisk tří bodů s trenérem Bohumilem Páníkem.
Z kapitána Baníku je psanec aneb Když sparťané neřeší sebe, ale Baroše
JAKO DOMA. Polská kladivářská superstar Anita Wlodarczyková zná v Ostravě každý kousek stadionu. Překoná letos na rozcvičovací loučce u Městského stadionu osmdesátimetrovou hranici?
Na Tretru přijede i Wlodarczyková, ozdobou disku bude Gudzius

V Jurečkově ulici, kde už loni byla operativně vyřešena havarijní kanalizace, se nyní za šest milionů korun ještě mění inženýrské sítě, rekonstruují vozovka, parkovací místa, chodníky a veřejné osvětlení.

„Dokončení je plánováno na červen, rekonstrukce probíhá ve třech etapách, aby byl alespoň částečně zajištěn provoz a parkování,“ uvedla mluvčí moravskoostravské radnice Jana Pondělíčková.

Zároveň jde o přípravné práce pro výše zmíněnou celkovou proměnu. K ní ale dojde, až bude zajištěna náhrada za parkovací místa v podobě parkovacího domu nebo podzemního parkoviště.

Kdy to bude, zatím není jasné, nicméně obě části podle investičního náměstka Břetislava Rigera na sebe mají navázat tak, ať se „vše zase znovu nerozkope, jen se na to naváží.“

PROMĚNA DOV: Svět techniky - tehdy
TEHDY A DNES. Podívejte se, jak se změnily Dolní Vítkovice
Snímek k článku Vítkovice dýchají industriálem i starými časy, tvrdí živnostník.
Vítkovice dýchají industriálem i starými časy, tvrdí živnostník