Řidič si toho všiml a rozběhl se za ním. Když se již zdálo, že ho dostihne, zloděj se otočil, vytáhl plynovou pistoli a na pronásledovatele z bezprostřední blízkosti nejméně sedmkrát vystřelil. Mířil především na hlavu, zazněly i výhrůžky zabitím.

Ani to ale nepomohlo a motorista se znovu rozběhl za nepoctivcem. Ten po něm hodil ukradenou tašku, poté tasil nůž a začal opět vyhrožovat zabitím. Nakonec se mu podařilo utéct.

Takový je ve stručnosti příběh třiadvacetiletého zloděje Roberta R. z Ostravy, který ve čtvrtek stanul před Krajským soudem v Ostravě. Je obžalován hned z několika trestných činů, mimo jiné z vydírání. V případě uznání viny mu hrozí pět až dvanáct let vězení.

Odhalen

K činu došlo 1. září loňského roku v Ostravě-Hrabůvce. Na přelomu října a listopadu Roberta R. zadržela policie, od té doby je ve vazbě. Proto ani nemohl být u narození svého syna, kterému je nyní devět měsíců. „Lituji toho, už bych to neudělal, poučil jsem se. Mám malé dítě,“ prohlásil pětkrát trestaný mladík u soudu.

Jak dodal, je připraven učinit prohlášení o vině, ale pouze za přítomnosti svého advokáta. Ten se však čtvrtečního jednání nemohl zúčastnit a zastupovala ho kolegyně. Soud proto přečetl jen některé listinné důkazy.

Pokud obžalovaný skutečně prohlásí vinu, nebude nutné volat žádné svědky a provádět další dokazování. Svým přístupem by si mohl zajistit nižší trest.

Vazba

Senát v rámci čtvrtečního hlavního líčení rozhodoval o tom, zda muže nadále nechá ve vazbě. Robert R. uvedl, že by chtěl jít domů za rodinou, vyřešit si své problémy a žít řádným životem. Soud ale nakonec rozhodl o prodloužení vazby. Na odročené hlavní líčení, které je naplánováno na konec září, si tak obžalovaný musí počkat za mřížemi.

Okradený muž měl velké štěstí. Rány z plynové pistole totiž mířily na hlavu. Způsobily mu drobnější poranění, která si vyžádala jednorázové ošetření. Podle státní zástupkyně mohly být následky daleko závažnější. V krajním případě hrozila i ztráta zraku.