Zapojit se do běžného života není pro propuštěné z vězení nic snadného. O to více, když se mnozí z nich nemají kam vrátit. Střechu nad hlavou pak shání v různých azylových domech. Až čtyřicetiprocentní nárůst v počtu klientů hlásí například Charitní dům svatého Františka ve Vítkovicích.

„Většina propuštěných potřebuje přespat a také poradit, kde se dají vyřídit různé sociální dávky a podobně," říká David Sirota z charitního domu. Přímo z výkonu trestu míří mnozí amnestovaní také do azylových domů a nocleháren Armády spásy. „Klientů nám hodně přibylo. Ale stále ještě máme volné kapacity. Nejde jen o přespání, některým propuštěným jsme už třeba také pomáhali vyřídit nové doklady," uvedla Elefteria Svačinková, sociální pracovnice z azylového domu Armády spásy.

Jakmile se „vzpamatovali" z propuštění, začali amnestovaní zaměstnávat také sociální kurátory na obvodních radnicích. Porubská radnice má takového pracovníka jen jednoho. Po amnestii mu pomáhají ještě další čtyři sociální pracovníci. „Došlo k mimořádné situaci, kdy se například jen během pondělí dostavilo k našemu kurátorovi 37 nových klientů, kterých se dotkla amnestie, takže jsme museli operativně posílit vyřizování jejich záležitostí, aby se na úřadu netvořily fronty a nevznikaly konfliktní situace," uvedla mluvčí porubské radnice Jana Končítková.

Doplnila, že kurátor s lidmi stráví poměrně dlouho dobu a pomáhá jim například s vyřizováním dokladů, vyřizování sociálních dávek a radí mu i ohledně možností získání práce, a často řeší i jeho osobní záležitosti. „Někteří klienti se dokonce zajímali o to, kdy a kde mohou volit prezidenta," doplnila Končítková.

Na radnici v Ostravě-Jihu pak od vyhlášení amnestie dorazilo už pětašedesát propuštěných. „Věnují se jim všechny sociální pracovnice. Podle jejich slov se chovají slušně, nebyl zaznamenán žádný incident," sdělil mluvčí Jihu Michael Kutty.

Sociálního kurátora centrálního obvodu pak navštívilo už pětadvacet propuštěných. „Kromě podpory v nezaměstnanosti mohou propuštění žádat o mimořádnou okamžitou pomoc až do výše jednoho tisíce korun. Propuštěné informujeme také o možnostech bydlení na ubytovnách a v azylových domech," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí Dagmar Bradová.