Kromě výše zmíněného nahradí staré osvětlení nové, lavičky budou také podsvíceny LED svítidly. Úpravy navážou na rekonstrukci kanalizace, která aktuálně probíhá. Práce se zahájí na přelomu září a října a budou dokončeny do dvaceti týdnů.

„Architektonické řešení prostoru v rohu před kavárnou vychází ze současné kompozice před Novou radnicí, proto bude při rekonstrukci vyměněna zámková dlažba za stejný typ dlažební desky ze žuly, která je na Prokešově náměstí. Návrh počítá s tím, že zpevněná plocha se zmenší, abychom mohli vysadit více zeleně a prostor tak působil útulněji a příjemněji. Díky nově vysazeným stromům se dlažba bude méně prohřívat a v horkých letních dnech se sníží teplota prostranství,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Nová plocha nabídne lavice s dřevěnými sedáky, před nimi bude plochu zdobit vyvýšený trvalkový záhon olemovaný cortenovým plechem, kde se vysadí tři vzrostlé malokorunné stromy.

„Úpravy, které budou dokončeny příští rok v únoru, zahrnují také nové veřejné osvětlení, stojan na kola, moderní, designové odpadkové koše a lavičky s podsvětlením ledkovými svítidly. Veřejnost chci zároveň uklidnit, že dva solitérní vzrostlé převislé buky ve stávající zatravněné ploše budou zachovány, odstraníme pouze přerostlé keře,“ dodala Šebestová.

Trvalkových záhonů vznikne v okolí kavárny hned několik. Úpravu čeká také stávající trávník i okolí památníku, který slouží památce odsouzených k nuceným pracím v době totality. U kavárny vznikne volná odpočinková plocha s trvalým sezením pod nově vysazenými stromy. Zásobovací funkce i provozní prostor pro zahrádku blízké kavárny budou zachovány.

Nabídku na revitalizaci této zakázky podaly čtyři společnosti, z nichž zvítězila společnost Jankostav. Celková cena díla je 7,2 milionu korun včetně DPH. Autorem návrhu je architekt Ivan Tachezy.

Kanalizace na Prokešově náměstí, se kterou realizace úprav souvisí, je rekonstruována z důvodu špatného technického stavu betonového kanalizačního potrubí. Celá bude přespádována a napojena na nový sběrač.