„Moc se těším hlavně na paní učitelku a na děti. Ve škole jsou prý také automaty s čokoládou a kakaem, tak mi maminka slíbila, že si je budu moci kupovat,“ svěřila se šestiletá Alenka Krakovská z Ostravy. Smíšené pocity má naopak Janička Zubková.

„Netěším se, protože budu muset pořád sedět v lavici a dávat pozor. Můj brácha chodí už do třetí třídy a maminka se s ním pořád zlobí, protože nosí čtyřky,“ svěřila se dívenka a pochlubila se, že už má doma novou aktovku, penál a papuče. S nástupem do školy souvisí i nákup školních pomůcek a potřeb. Většina rodičů však zatím s jejich nákupy váhá a čeká na první školní den, kdy se ve škole dozvědí, co všechno mají ještě dokoupit.

„Zatím jsme pořídili jen anatomickou aktovku, zbytek koupíme až po konzultaci s paní učitelkou,“ řekl Denis Martaus, otec šestileté Elenky. Klidná je i Dana Klímová. „Ten nástup do první třídy už tak neprožíváme, protože starší dcera navštěvuje pátou třídu. I proto mladší Vendulka ví, co všechno škola obnáší. Navíc chodila do přípravky, takže si myslím, že to v pondělí zvládneme,“ zhodnotila maminka šestileté holčičky.

A jak jsou připraveny na příchod nových žáčků školy? Například Základní škola Ostrčilova v Moravské Ostravě letos otevře šest prvních tříd, z toho dvě mezinárodní, které bude navštěvovat 145 dětí. Mezi nimi i značná část dětí rodičů – cizinců. „Ve všech třídách základní a mateřské školy máme momentálně 145 dětí cizinců, a to z třinácti zemí,“ upřesnila ředitelka školy Dagmar Dluhošová.