„Auto, jehož jedinou emisí do okolí je čistá voda, nemůže v našem science centru chybět. Chceme veřejnosti ukázat, že vodík je běžnou součástí života a může pomoci ozdravit naši planetu,“ uvedl ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

Vystavení vozu ve Velkém světě techniky souvisí se snahou popularizovat vodíkové technologie.

Kurzy zaměřené na vodík

„Auto zde bude vystaveno, aby si ho mohli návštěvníci přijít prohlédnout a měli možnost seznámit se s tím, jak funguje,“ prohlásil generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.

Od podzimu by podle něj měly v Dolních Vítkovicích probíhat vzdělávací cykly zaměřené přímo na vodík, které budou určeny pro odbornou i laickou veřejnost, například pro studenty.

Ewa Farna při svém vystoupení
K tělu mám už větší úctu, prozrazuje Ewa Farna

Toyota Mirai je první vodíkové vozidlo, které se u nás prodává jako běžný sériový vůz. Tankuje se do něj vodík, který se za provozu slučuje s kyslíkem nasávaným kompresory v přední části vozu. V palivovém článku pod kapotou pak dochází k reakci a vzniklá energie pohání elektrický motor. Jako odpad se vytváří pouze voda, díky čemu vůz dosahuje mimořádně ekologických parametrů.

Dojezd 650 kilometrů

Auto má dojezd 650 kilometrů a jeho natankování netrvá déle než pět minut. „Toyota Mirai druhé generace v mnoha ohledech předbíhá dobu a přináší unikátní technologie. Jsme nadšení, že stojíme u začátku vodíkové éry v České republice,“ sdělil generální ředitel značek Toyota a Lexus v České republice Martin Peleška.

Ilustrační foto. Na snímku prototyp městského autobusu s trojitě hybridním elektrickým pohonem a vodíkovými palivovými články TriHyBus.
Ostrava opět první. Město chce deset autobusů na vodík, dalších deset kraj

Jelikož je vodíková Toyota standardním a funkčním autem, nebude v expozici ve Velkém světě techniky k vidění každý den. Podle potřeby ji bude opouštět a v předem ohlášených termínech se do ní bude zase vracet.

„Auto zde bude vystaveno do středy 25. srpna. Pak odjede a vrátí se zpět v pondělí 30. srpna, kdy zůstane do 2. září,“ upřesnila mluvčí Dolních Vítkovic Eva Kijonková.