„Vypadá jako kadibudka… A fakt to je!“ diví se babička s vnoučky procházející parkem v Ruskově ulici okolo hranaté stavby

s potiskem stromů a zeleně. Nicméně solární panely na její střeše napovídají, že zde půjde o něco více.

„Nepotřebuje elektřinu a není napojena ani na jiné inženýrské sítě, tedy přívod vody a kanalizaci,“ uvádí zaměstnankyně obce, v jejíž pracovní náplni je budku uklízet a doplňovat zásoby papíru na ony části těla, přikrytí desky i utření rukou.

První veřejné smart (chytré) WC v Ostravě bere energii ze slunce, vodu na mytí doplňuje a čištění nádoby v případě potřeby zajišťuje výrobce. Ten také eviduje návštěvy od posledního pátku v dubnu si zde ulevilo už čtyřiaosmdesát lidí.

Bez telefonu (chytrého) to ale nejde! „Dveře se otevírají po zadání SMS nebo QR kódu. Služba je zpoplatněna, stojí deset korun,“ líčí údržbářka. Doba „pobytu“ se hlídá, aby toalety nikdo nevyužíval k jinému účelu, než k němuž slouží.

Nabíjení telefonů je vedlejší funkce starobělského smart WC a jedna z přípojek se nachází i venku.Zdroj: Deník / Radek Luksza

Během vykonávání potřeby si klient může každopádně dobít svůj mobilní telefon. A tuto možnost má kdokoliv i bez nutnosti vstoupit dovnitř WC; další nabíječka se třemi nejpoužívanějšími konektory je venku.

Jen Wi-Fi připojení chybí… „Doneslo se mi, že o podobném uvažovali na Jihu a v Mariánských Horách a Hulvákách. Předběhli jsme je,“ uvádí Mojmír Krejčíček z pozice starosty Staré Bělé. Smart WC podle něho stojí strategicky v parku u dvou hřišť a vedle cyklostezky.

Obvod kde si lidé chodívali ulevit na WC na hřbitově v provozní době nebo v některé restauraci to vyšlo jen na 219 tisíc korun i s daní. Tolik by podle starosty dali v případě klasické veřejné toalety asi za projekt napojení na vodu a odpad.

Zatěžkávací zkouška = pouťNovotou zářící smart WC ve Staré Bělé čeká v sobotu a v neděli první zatěžkávací zkouška. Koná se zde totiž Starobělská pouť oblíbená veřejná akce s až stovkou stánků a za pěkného počasí i desetitisícovou návštěvností! Nebudou na ní chybět ani pouťové atrakce a večerní zábava. Ta se uskuteční v Katolickém domě a zahraje na ní živě jeden z revivalů české populární kapely Kabát.