„Patří k nim pasáž s prodejem vstupenek a předplatného a kavárna. Téměř hotová je i nová fasáda ve stylu původní stavby z konce 19. století, zpět se vrátil nápis Národní dům. Je tam, kde býval po roce 1894, kdy byla budova pod tímto názvem otevřena jako první samostatný stánek české kultury v Moravské Ostravě,“ uvedl Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM).

ZÁZEMÍ PRO SOUBORY

Před dokončením je nyní zázemí pro soubory a pracovníky divadla. „V prvním patře divadla je stále přístupný opravený slavnostní sál. Na rohu třídy Čs. legií a Milíčovy ulice funguje naplno v nových prostorách Ateliér při NDM. Myslím si, že diváci si už našli cestu i do nového komorního Divadla 12, kde zatím hraje činohra NDM, ale kde už se připravuje i první operní projekt s premiérou v únoru v příštím roce,“ doplnil ředitel Nekvasil.

„A nutno přiznat, že to žije také v tamním baru ve „Dvanáctce“, dodal Jiří Nekvasil.

Paní Vlasta Svobodová, která je pravidelnou návštěvnicí ostravské Thálie už několik desetiletí, řekla, že je sice zvyklá na větší prostory, ale věří, že si při dalších návštěvách na ty nové, právě otevřené brzy zvykne.

ŠANCE PRO MLADÉ

Velký prostor zde dostanou také rodiče s dětmi v Ateliéru NDM „Od ledna nabídneme více míst v takzvaném mamasessions to jsou tvořivé divadelní dílny umožňující rodičům a dětem první kontakt s divadlem. Navazovat na ně bude Klub malého a mladého diváka,“ informala Deník vedoucí Ateliéru NDM Vladimíra Dvořáková.

DALŠÍ MODERNIZACE

Národní divadlo moravskoslezské už má plány na další etapy rekonstrukce. „Modernizaci potřebuje jeviště, hlediště i technika v Divadle Jiřího Myrona. Další fází by měl být také posun divadelního života na Černou louku, kde máme k dispozici jeden z nevyužívaných pavilónů a kde by v budoucnu měl být prostor třeba pro činohru nebo tolik potřebnou velkou zkušebnu,“ uzavřel ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Ilustrační foto.
Benefice v Ostravě zachránila chlapci a jeho otci nejen Vánoce, ale i domov