„Bzučení jsme pouštěli jen z reproduktorů pro doplnění atmosféry, ale pak se objevily také včelky živé. Asi opylovaly stromy v okolí a zaregistrovaly naši přítomnost,“ popisoval Ondřej Chlebiš s tím, že užitečný medonosný hmyz „cítí“ plástve na pět šest kilometrů.

Včelařství je pro bratry ze Šilheřovic rodinná tradice, začínal s ním jejich děda, pokračoval táta. Mladší se sice ještě nepřestal živit ve sportovní sféře jako asistent trenéra golfu, nicméně starší už vzdal profesi bezpečnostního inženýra a včelaří na plný úvazek.

„Včelstev máme okolo stovky, pomalu je postupně přesouváme na Kružbersko, kde je přece jen pestřejší příroda,“ popisoval Ondřej s tím, že právě z uvedené lokality měli letošní první plástve, z nichž v Porubě v medometu stáčeli na ochutnávku čerstvý med.

Stáčení letošního prvního jarního medu ze smíšených květin v podání mladšího z bratrů Chlebišových na Sdílku v Porubě.

„Sdílko je pro nás hlavně o osvětě. Vždyť každý Čech spotřebuje v průměru ročně asi kilogram medu, ale až čtyřicet kilogramů cukru,“ líčili včelaři. Ti zahájili pop-up expozici spolu s Buchtami v zástěře (pekařkami sladkého) a Sadako (výrobci origami stínidel).

Do dnešního programu Sdílka se včelaři Chlebišovi vešli také. A to s Bubba chlebem (originálním banánovým pečivem) a Dara Bags (stylovými kabelkami).

Zajímavé podnikatelské záměry a projekty z regionu se teď budou v Porubě střídat až do konce května!