Medaka Sarasinova (Oryzias sarasinorum) je endemitem indonéského ostrova Sulawesi, tzn., že se nevyskytuje nikde jinde na světě. I zde žije pouze v jediném jezeře Lindu ve středu ostrova. V mezinárodním Červeném seznamu IUCN je tato 8 cm velká ryba zařazena v kategorii kriticky ohrožený druh (Critically Endangered). Medaky i další původní ryby v jejich prostředí ohrožují nepůvodní druhy ryb vysazené za účelem komerčního rybolovu, znečištění vody a také eroze půdy v okolí jezera. Chov v akváriích v lidské péči je tak pro tyto medaky a další druhy zásadní, aby nedošlo k jejich úplnému vymizení z planety.

Ošetřovatelky vinu důrazně odmítly.
Kauza ostravské Slunečnice: jedné z ošetřovatelek se prý říkalo Hitler

„V Zoo Ostrava chováme medaky od roku 2013 v akvaristickém zázemí, kde se pravidelně množí. Mají velmi zajímavý způsob rozmnožování – je to pelagický druh, který ve velkých hejnech proplouvá otevřenými vodami. Samice nemají kam jikry odložit, tak je nosí pod svým tělem po celou dobu vývoje, téměř tři týdny,“ popisuje zooložka Markéta Rejlková. První mláďata v letošním roce se vylíhla 3. ledna a je jich celkem osm. 

„Kromě Zoo Ostrava chovají medaku Sarasinovu úspěšně jen dvě další zoo v Evropě, a to ve Wroclawi a ve Vídni,“ dodává Markéta Rejlková. Pro svou vzácnost je tento druh v zájmu akvaristů sdružených v ochranářské organizaci Sulawesi Keepers, kterou podporuje i ostravská zoo.

Rybka medaka Sarasinova.Rybka medaka Sarasinova.Zdroj: Markéta Rejlková